reklama
Kategorie

Uważajcie na upały! Zwiększają ryzyko udarów mózgu

Nie lekceważ objawów, to najbardziej śmiertelna choroba w Polsce. Jak wskazują niektóre statystyki co 6,5 minuty ktoś dostaje udaru. Według WHO udary mózgu stanowią drugą najczęstszą przyczynę zgonu na świecie. 

 

 

Przez ponad 30 stopniowe upały i idące za tym przegrzanie oraz odwodnienie, wzrasta ryzyko udaru mózgu. Narażone są nie nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale i młodsze. 

W najcieplejszym okresie w 2020r. liczba udarów mózgu zwiększyła się aż o 13%. 

Zgodnie z definicją udar mózgu jest zespołem objawów neurologicznych, które powstały w wyniku nagłego zatrzymania dopływu krwi do mózgu.

Typowe objawy udaru mózgu

  • bóle i zawroty głowy
  • opadający kącik ust 
  • niewyraźne widzenie 
  • trudności w wymowie
  • uczucie niedowładu, czy osłabiona część ciała 

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza. W innym przypadku może dojść do niepełnosprawności lub śmierci. 

Ze względu na wzrost liczby udarów Europejska Organizacja Udarowa (ESO) opracowała na lata 2018-2030 Europejski Plan Walki z Udarem. 

Przyczyny udaru mózgu 

Należy mieć na uwadze, że choć upały i odwonienie mogą mieć wpływ na wystąpienie udaru, głównym czynnikiem doprowadzającym do tego stanu jest styl życia. 

Należy zatem unikać palenia papierosów, spożywania nadmiernej ilości alkoholu, cukrów syntetycznych, tłuszczów utwardzanych i nasyconych oraz zwiększyć ilość ruchu. Również nieprawidłowo leczona lub nierozpoznana cukrzyca może zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. 

Niestety przez społeczeństwo starzejące się spodziewany jest wzrost zapadalności na udary mózgu w następnych latach. Z tego też względu muszą zostać poczynione większe nakłady finansowe w służbie zdrowia na tego typu choroby. 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button