W Częstochowie chcą usunąć pomnik Armii Czerwonej
Rada Miasta Częstochowy opowiedziała się za rozebraniem pomnika poświęconego Armii Czerwonej na cmentarzu Kule. – Pomnik zawiera symbole totalitaryzmu komunistycznego – czytamy w stanowisku rady.
Podczas czwartkowej sesji (26 maja 2022) radni zadecydowali o skierowaniu uchwały do wojewody śląskiego. W swoim stanowisku podkreślają, że pomnik zawiera symbole komunistyczne w postaci sierpa i młota, które powinny zostać usunięte z przestrzeni publicznej.
– Rozebranie pomnika ku czci „bohaterów” Armii Czerwonej, która mając wyzwolić „słowiańskie narody” zniewoliła naszą Ojczyznę, jest w obecnej sytuacji nie tylko uzasadnionym, ale i potrzebnym wyrazem potępienia zła wyrządzanego na Ukrainie – uzasadniają radni.
Rada Miasta wezwała jednocześnie wojewodę śląskiego do podjęcia, bez zbędnej zwłoki, stosownych działań zmierzających do realizacji uchwały.
– Żołnierze Armii Czerwonej 77 lat temu na terenie Częstochowy zachowywali się w sposób niegodny dokonując licznych zabójstw, napadów, kradzieży oraz gwałtów. Po latach armia rosyjska napadła na wolny kraj Ukrainę, dokonując również bestialskich mordów na cywilach, tortur na jeńcach wojennych oraz gwałtów, napadów, kradzieży mienia prywatnego oraz państwowego. Takiej armii nie należy się żaden pomnik, a potępienie – czytamy w stanowisku.
Radni wskazali również, że pomnik jest w bardzo złym stanie technicznym. Kosztowny remont betonowego obelisku byłby w obliczu najazdu amii rosyjskiej na Ukrainę nie tylko groteską, ale i zaprzeczaniem tego czego Polacy, w tym i Częstochowianie, dokonali po 24 lutego 2022.
Podobna sytuacja miała miejsce w Dąbrowie Górniczej. Przypomnijmy, że tam pod koniec kwietnia 2022 wyburzone zostały dwa obeliski upamiętniające żołnierzy Armii Czerwonej. Jeden z nich znajdował się w dzielnicy Gołonóg, drugi w Strzemieszycach.
– Miejsce po gołonoskim obelisku zaaranżujemy na miejsce pamięci o ofiarach totalitaryzmów – zapowiadał już wtedy Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarska.
O wyburzeniu pomników w Dąbrowie Górniczej informowaliśmy tutaj:
PAJ