Kategorie

W Dąbrowie powstała pierwsza w mieście tężnia solankowa

Charakterystyczna altana ze słupem tarniny pośrodku i spływającą po nim solance powstała na skwerze przy ul. Stacyjnej w Strzemieszycach Wielkich i przyczyniła się do metamorfozy całej tej przestrzeni.

 

O powstaniu tężni w tym konkretnym miejscu zdecydowali mieszkańcy dzielnicy podczas konsultacji prowadzonych w ramach VII edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. To początek zmian w rejonie ulicy Stacyjnej. Kolejną inwestycją będzie budowa tunelu pieszo-rowerowego pod torami. Wykonawcą wspólnej inwestycji miasta i spółki PKP PLK jest firma Nowak-Mosty, która zleciła przygotowuje projekt tunelu.

– Obie inwestycje są częścią wypracowanej z mieszkańcami koncepcji, wedle której park w pobliżu stacji kolejowej ponownie stanie się główną i reprezentacyjną częścią Strzemieszyc – przypomina Magdalena Mike, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.

Do inhalacji w Strzemieszycach zachęcał w czwartek prezydent Dąbrowy Górniczej, który przypomniał również, że w pobliżu – w strzemieszyckiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej – działa kawiarnia, gdzie można m.in. kupić kawę na wynos.

Powiązane artykuły

Inhalacja od rana do wieczora

Wysoka na prawie 7 m altana została wykonana z drzewa modrzewiowego. Jeszcze w trakcie budowy przedstawiciele wykonawcy podkreślali, że to konstrukcja zmontowana w tradycyjny sposób, bez wkrętów i z użyciem bukowym kołków.

Sercem tężni jest słup obłożony tarniną, po którym ocieka pochodząca z Bochni solanka zgromadzona w umieszczonym pod ziemią zbiorniku. Nad czystością solanki czuwają filtr osadnikowy i filtr UV, który chroni ją przed działaniem słońca i drobnoustrojami.

Pod dachem można zasiąść na czterech ławkach, sześć kolejnych zainstalowano na obrzeżach wybrukowanego kostką kręgu. Inhalacjom można się poddawać od godz. 8 do 22. Niewykluczone, że latem instalacja będzie załączana godzinę wcześniej.

Oświetleniem altany steruje zegar astronomiczny, który obecnie załącza światło godzinę po zachodzie słońca.

Źr. i foto: UM Dąbrowa Górnicza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button