Kategorie

W Gliwicach z kranów leci …woda mineralna! Jak to możliwe?

Średnia zawartość związków mineralnych w gliwickiej wodzie wodociągowej wynosi 350 mg/l – wynika z najnowszych badań wykonanych przez laboratorium PWiK.  To więcej niż w niektórych wodach dostępnych w sklepach.

Dodatkowo taniej – za 1 m3 wody, czyli za 1000 litrów, płacimy tylko  4,70 zł. Gliwice mają jedną z najlepszych i najtańszych wód na Śląsku. Dodatkowo jest ona dość mocno mineralizowana – jak podaje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach – zawartość minerałów w zależności od dzielnicy mieści się w granicach od 200 do 440 mg/l. – To oznacza, że gliwicką wodę można zakwalifikować do wód średnio i wysoko mineralizowanych. Składniki te to m.in. niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu magnez i wapń, których mętny osad utwardza wodę, ale jest bezpieczny dla człowieka. Średnio mineralizowana woda butelkowa ma twardość porównywalną z gliwicką wodą wodociągową, a wysoko mineralizowana – dwa razy wyższą – podaje PWiK.

Woda, którą piją gliwiczanie, pochodzi z własnych triasowych ujęć wód głębinowych (na terenie Ostropy i Wilczego Gardła, Czechowic oraz gminy Rudziniec) To naturalna woda mineralna, która pochodzi  z podziemnego źródła izolowanego geologicznie od zanieczyszczeń zewnętrznych i ma korzystny dla zdrowia skład chemiczny. Wszystkie studnie  wyposażone zostały w nowoczesne instalacje do monitorowania parametrów pracy, zdalne sterowanie oraz zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. 49% wydobywanej wody nie wymaga uzdatniania, jest najwyższej jakości,  zawiera rozpuszczone składniki mineralne i nadaje się do bezpośredniego spożycia. Jakość wody badana jest przez Sanepid oraz akredytowane Laboratorium Wody Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach. Jej parametry można monitorować na stronie www.pwik.gliwice.pl w zakładce „parametry wody”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button