W Kanale Gliwickim znów śnięte ryby. Jaka jest przyczyna?
W Kanale Gliwickim znowu pojawiają się śnięte ryby. Przyczyną ma być złe środowisko, które wpływa na karasie. To nie pierwszy raz, bo podobne sytuacje występowały już od 2022 roku.
Śnięte ryby w Kanale Gliwickim nie są niczym nowym, bo sprawa wypływała już w poprzednich latach. W 2025 roku sytuacja się powtarza. Od początku liczba wyławianych ryb wzrasta. Początkowo mówiono o kilkunastu rybach czy kilkudziesięciu dziennie, teraz liczone są w kilogramach.
- Wody polskie w tym przedmiotowym zdarzeniu uczestniczą od 19 marca. W ciągu tych 10 dni wyłowiono 40 kg ryb. Jest to zdarzenie lokalne, punktowe i mówimy o rybach, które mierzą między 10 a 15 cm – mówiła Linda Hofman, RZGW w Gliwicach
Śnięte ryby występują punktowo na odcinku kilkuset metrów. Jest to zdarzenie lokalne w okolicach Śluzy Łabędy. Mimo to pracownicy RZGW w Gliwicach cały czas przebywają w obrębie kanału i patrolują zarówno od strony lądu, jak i wody Kanał Gliwicki, rzekę Odrę, Kanał Kędzierzyński, a także zbiorniki w tym Dzierżno Duże. Do tej pory w żadnym innym miejscu nie pojawiły się śnięte ryby.
Co jest przyczyną?
W ubiegłych latach masowe śniecia ryb w Kanale Gliwickim miały być za sprawą złotej algi. To mikroskopijny glon wytwarzający toksyny, które są śmiertelne dla ryb i innych organizmów wodnych. Jednak aby ten się pojawił, musi być spełniony szereg warunków. W tym roku nie stwierdzono jednoznacznie obecności złotej algi w Kanale Gliwickim, co prowokuje badaczy do dalszego poszukiwania przyczyn.
Za tegoroczne śnięte ryby ma odpowiadać stan wody, a nie wirusy czy bakterie. Środowisko, w którym żyją zwierzęta nie jest dla nich sprzyjające, czego efekty można aktualnie zauważyć. Przeprowadzona sekcja i badania wykazują, że jakość wody w kanale jest bardzo zła, co sprzyja rozwojowi szkodliwych glonów. Z tym, że w tym roku, to nie złote algi a bruzdnice (typowo morskie glony) dominują w kanale.
- W żadnym wypadku one nie powinny się tam znaleźć – ocenia na łamach Radia ZET prof. Bogdan Wziątek z Polskiego Związku Wędkarskiego