REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacje

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwarto wystawę „Skarby śląskiej szafy” WIDEO

W tym miejscu można zajrzeć pod kieckę i to nie byle jaką, bo pochodzącą z wyjątkowych zbiorów. Choć najpierw trzeba przebić się przez kilka warstw, ale warto, by zobaczyć ile kilogramów materiału nosiły na sobie kiedyś kobiety. Wystawa „Skarby śląskiej szafy”, która od piątku prezentowana jest w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, to unikatowe elementy śląskich strojów ludowych Górnego i Dolnego Śląska. Znalazło się na niej prawie 800 eksponatów.

 

-Wśród tych perełek są jeszcze takie perły można powiedzieć. Począwszy od takiej sukni do oczepin dla panny młodej – właściwie już wtedy mężatki, bo ona już jest po ślubie kościelnym – która jest biała i mamy jedną jedyną sztukę takiej kiecki. To jest taka perła. Perłą jest na pewno biżuteria cieszyńska, chociażby taki pas z 1810 roku srebrny, pozłacany, o bardzo dużej wartości. Perłą są też meble, szczególnie te z Dolnego Śląska z bodajże 1796 roku – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kurator wystawy.

Poza kieckami, to 70 fartuchów, z których każdy jest inny, ponad 50 kaftanów, kilkadziesiąt czepców i chust. Jednym z najciekawszych eksponatów jest strój wilamowski, który występuje jedynie na terenie leżących nieopodal Bielska Wilamowic. Stroje te charakteryzuje duża różnorodność. Każda zamożna kobieta była posiadaczką przynajmniej kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu ich kompletów na każdą okazję.

-To nie było tak, że miała codzienny i odświętny. Na pierwszą niedzielę miesiąca inny, na drugą inny. Były różne rodzaje pasków spódnicy, bo spódnice są pasiaste. Tu jest fartuch w kwiatki i te spódnice miały różne nazwy i wszystko było przypisane do określonego czasu. I też w stroju Wilamowskim to było takie charakterystyczne,  to jest coś czego nie widać na eksponatach muzealnych. Bo te eksponaty pokazują nam tę materialną część stroju – mówi Tymoteusz Król, Stowarzyszenie Wilamiowianie.

Wystawa w bytomskim muzeum dostępna będzie dla zwiedzających do września 2023 roku.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Fatima Orlińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button