reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTechnologieZdrowie

W Reptach rehabilitują przy pomocy… wirtualnej rzeczywistości

W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” psycholodzy wykorzystują technologię wirtualnej rzeczywistości w terapii pacjentów.

 

Wirtualna rzeczywistość / VR Tierone/ to nowoczesna technologia komputerowa, której zadaniem jest symulowanie rzeczywistego otoczenia. Daje ona możliwość doświadczania, uczestniczenia w pewnych, komputerowo wygenerowanych sytuacjach. Wpływa na sensorykę – wzrok, słuch czy dotyk. Urządzenie ma również na celu zwiększenie motywacji oraz zaangażowanie pacjenta w proces rehabilitacji i zdrowienia.

– Wirtualna rzeczywistość wkroczyła i do naszego szpitala. Te nowatorskie rozwiązanie to nie tylko terapia dla naszych pacjentów. Często to przełamanie pewnych barier szczególnie przez osoby starsze, dla których założenie gogli VR i przeniesienie się w wirtualny świat jest nie lada wyzwaniem – mówi Norbert Komar, Dyrektor Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty”.

Program został opracowany dla osób cierpiących na zaburzenia nastroju czy zaburzenia lękowe. Dopasowany jest do osób zmagających się z nadmiernym stresem oraz zwiększonym napięciem psychofizycznym.

Powiązane artykuły

Może być także wykorzystany, jako uzupełnienie treningu procesów poznawczych, zwłaszcza w obszarze funkcji uwagi oraz zdolności wzrokowo – przestrzennych.

– Pacjent uczestniczy w ośmiu sesjach terapeutycznych po 20 minut. Podczas każdej sesji przenoszony jest do wirtualnego ogrodu. Pozwala mu to niejako odciąć się od zewnętrznego świata, co umożliwia mu pełne zaangażowanie i skupienie na przygotowanej historii pełnej metafor. Uruchamia to jego wyobraźnię i wewnętrzne zasoby. Pomaga to skonfrontować się z trudną sytuacją, jaką jest choroba jednocześnie będąc w przyjemnym otoczeniu. Sam znajduje w sobie siłę, energię i zasoby, które pomagają mu w procesie zdrowienia – mówi Katarzyna Broniec – Siekaniec, psycholog z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty”.

Z terapii korzystają pacjenci z oddziałów rehabilitacji neurologicznej, kardiologicznej, jak i narządu ruchu.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button