W Rudzie Śląskiej wyprostowali szkołę! jak to zrobili? [ZDJĘCIA]
Zakończyło się prostowanie Szkoły Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach. Dzięki temu po rocznej przerwie uczniowie wrócili w mury swojej placówki. Budynek był pochylony w tak dużym stopniu, że po wyrównaniu poziomu trzeba było dobudować schody wejściowe w miejscu, gdzie dotąd nie były one potrzebne. Prace sfinansowała Kompania Węglowa w ramach usuwania szkód górniczych. Przy tej okazji władze Rudy Śląskiej postanowiły natomiast zafundować szkole nową instalację centralnego ogrzewania.
– Cieszę się, że nowy rok szkolny mogliśmy rozpocząć już w naszej szkole. A szczególnym powodem do radości jest obecność uczniów klasy pierwszej, pokazująca, że mimo utrudnień w ostatnim roku, nadal cieszymy się zaufaniem rodziców – mówi Katarzyna Szuba, dyrektor SP 20. – Szkoła pachnie nowością – podkreśla.
Budynek SP 20 był przechylony w tak dużym stopniu, że stanowiło to już zagrożenie dla uczniów. Po przeprowadzonym przez Kompanię Węglową prostowaniu budynku, w wyniku którego jedna jego strona podniosła się o ponad metr, trzeba było dobudować schody do wejścia, przy którym wcześniej nie były one potrzebne. – Wszystkie pomieszczenia zostały odświeżone, ściany zostały wyłożone siatką, zagipsowane i pomalowane z zachowaniem jednolitej kolorystyki. Z wyjątkiem korytarzy na drugim i trzecim piętrze wymienione zostały podłogi, podobnie jak parkiet sali gimnastycznej – wylicza Katarzyna Szuba.
Prac remontowych w liczącym ponad 100 lat zabytkowym budynku wymagały również łazienki. Ścianki działowe, dostosowane do pochylenia, trzeba było postawić od nowa. Konieczna była też wymiana płytek ściennych, które również kładzione były z uwzględnieniem poziomu przed prostowaniem budynku, a wiele z nich popękało.
Remont prowadzony przez górnictwo miasto wykorzystało do wykonania prac sfinansowanych z własnego budżetu. – Za prawie 127 tys. zł wymieniliśmy instalację centralnego ogrzewania – mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM. – A już kilka lat temu zmodernizowaliśmy w tej szkole kotłownię – przypomina. Z miejskich pieniędzy sfinansowano również wymianę okien w łazienkach i odrestaurowanie zabytkowych drzwi od strony podwórza.
Dla uczniów koniec remontu oznaczał powrót do swojej szkoły z pomieszczeń zastępczych. – Korzystaliśmy z budynku wykorzystywanego kiedyś przez rudzki oddział Akademii Górniczo – Hutniczej, do którego uczniowie mieli zapewniony bezpłatny transport. Oddziały przedszkolne znalazły miejsce Miejskim Przedszkolu nr 42, a salę gimnastyczną zastępowała hala sportowa GKS „Urania” – informuje dyrektor Katarzyna Szuba.
Budynek obecnej Szkoły Podstawowej nr 20 im. Marii Konopnickiej w Rudzie Śląskiej został wybudowany w 1910 roku w stylu modernizmu z przeznaczeniem na katolicką szkołę żeńską. W latach 30. XX wieku szkoła stała się placówką koedukacyjną. Stosunkowo prostą architekturę budynku (dekoracja jedynie w postaci płaskich, ceglanych lizen pod oknami) w ciekawy sposób skontrastowano z ozdobnym, wyłożonym kamiennymi klińcami wejściem głównym.
-
Pierwsze "śląskie" krzesełka zamontowano na Stadionie Śląskim [ZDJĘCIA]
- "Narcos" w Zabrzu? 17-latek ogrodził las i sadził w nim konopie indyjskie! [ZDJĘCIA]
-
Ależ to obleśne! Żona kierowcy TIRa zrobiła …kupę na urządzenie blokujące tachograf! [ZDJĘCIA]
-
Ktoś w Gliwicach rozrzuca mięso z trucizną! Chce zabić psy?