W Rybniku powstanie park kulturowy WIDEO
Od 1 czerwca w Rybniku będzie istniał Park Kulturowy „Centrum Starego Rybnika”. Obejmie 300 obiektów, takich jak: budynki historyczne i współczesne oraz zieleń. Rolą parków kulturowych jest ochrona przestrzeni i wprowadzenie ładu przestrzennego. Choć funkcjonują w Polsce już od prawie 20 lat, wciąż są mało popularnym narzędziem ochrony zabytków. W województwie śląskim funkcjonują tylko cztery takie parki. Karolina Komada.
„Centrum Starego Rybnika” – taką nazwę ma mieć park kulturowy w Rybniku. Uchwałę w tej sprawie podjęli właśnie rybniccy radni. Wejdzie w życie 1 czerwca 2024 roku.
-Chcemy chronić to, co dla nas najcenniejsze. Oprócz tego, że w tym obszarze znajdują się zabytki, prawie 300 wpisanych do gminnej ewidencji zabytków, to będziemy chronić wszystko co współczesne i wpisuje się w tkankę, która jest centrum starego Rybnika. Będziemy chronić nabrzeża związane z rzeką, będziemy chronić nie samą bazylikę, ale rejon bazyliki – mówi Agnieszka Skupień, UM Rybnik.
Uchwała tworząca park kulturowy zakazuje też dzikiego handlu w uliczkach starego miasta. Będzie można prowadzić tylko handel targowy.
-Parki kulturowe są przede wszystkim postrzegane poprzez ład i harmonię uzyskaną, jeżeli chodzi o reklamy. Natomiast nie tylko o to chodzi, bo chodzi o wszystko, co się dzieje w przestrzeni. Chodzi o meble przestrzenne, nawet o nawierzchnię, o kolorystykę elewacji i przeróżne formy handlu. Np. jarmarki to wszystko jest porządkowane tak, aby mogło się to odbywać we właściwy sposób w historycznej, zabytkowej przestrzeni – mówi Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków w Rybniku.
Park kulturowy jest jedną z pięciu form ochrony zabytków. Ma to być piąty park kulturowy w województwie śląskim. Pozostałe miejsca to Cmentarz Żydowski w Żorach, Hałda Popłuczkowa w Tarnowskich Górach, obszar Staromiejski i obszar Grobli w Bieruniu Starym.