KategorieSilesia Flesz najnowsze informacje

W sejmiku jak w piaskownicy. Pomyłki i kłótnie

Sesja sejmiku śląskiego 19 czerwca i uchwała – sprzeciw przeciw łamaniu Konstytucji. Długa dyskusja, pomyłki radnych i fortel radnego PiS.

Burzliwa była sesja sejmiku śląskiego 19 czerwca. Na początek kilka cytatów z tej gorącej dyskusji:

  • Polska nie radzi sobie z rzeczywistością – o tym, co dzieje się w polityce.
  • To wstyd dla kobiet, tak się zachowywać (do kobiet z transparentami na widowni)
  • To hitlerowskie symbole, hańba dla sejmiku (o plakatach z błyskawicą).
  • To, co się dzieje, to krok do totalitaryzmu

19 czerwca sejmik śląski zebrał się na LVIII sesji. I może po prostu radni głosowaliby spokojnie w klimatyzowanych wnętrzach, choć na dworze był upał, gdyby nie wprowadzony niespodziewanie dla części radnych projekt uchwały. Chodzi o stanowisko sejmiku wyrażające sprzeciw „przeciw łamaniu Konstytucji i dalszej dekonstrukcji łamania ustroju demokratycznego Państwa”. Taki projekt przygotowali radni KO. Oto, jak to argumentują:

Sejmik: Uchwała KO przeciw łamaniu Konstytucji

 – Działania PiS oraz Prezydenta Dudy w związku z uchwaleniem ustawy tzw. Lex Tusk wywołały gwałtowny sprzeciw społeczny – czytamy w informacji na ten temat. – Obnażyły bowiem z całą bezwzględnością to, czego świadkami jesteśmy od 2015 roku: stopniową zmianę relacji między siłą a prawem. Ustawa ta jest jawnie niedemokratyczna i sprzeczna z konstytucją. Radni Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt stanowiska Sejmiku wyrażającego sprzeciw wobec łamania Konstytucji i dalszej dekonstrukcji ustroju demokratycznego Państwa.

Jak się domyślacie, to wystarczyło, żeby najmocniejsza nawet klimatyzacja nie zdołała ostudzić nastrojów w zabytkowym gmachu sejmiku śląskiego. Zwłaszcza że na sesję przyszli przedstawiciele KOD, posłowie, sporo widzów. Były transparenty, koszulki , plakaty i kartki z napisem „Konstytucja”. Było gorąco. 

Powiązane artykuły

 – Nie możemy milczeć. Trzeba głośno mówić o procesie wygaszania demokracji w Polsce – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Sesja sejmiku śląskiego 19 czerwca. Dyskusja o Konstytucji

Dyskusja nad tym, czy głosować ten projekt, czy nie, trwała dwie godziny. Radni sięgali do dalekiej przeszłości. Jak radny Stanisław Baczyński, który przypomniał, że w roku 1981 „na Pniówku stał przeciw czołgom” właśnie w obronie demokracji. Sięgali do argumentów głęboko światopoglądowych i poruszających opinię publiczną wydarzeń ostatnich tygodni. tak jak śmierć ciężarnej 33 -letniej kobiety. . Jak radna Jadwiga Baczyńska, która wyznała, że w jej opinii procedura in vitro to łamanie praw człowieka. – Kobieta, której życie jest zagrożone nie może skarżyć się w Polsce na brak opieki medycznej – mówiła.

Dużo też było podkreślania znaczenia pozycji radnych: ja broniłem demokracji, ja zostałem wybrany i nie wolno obcych wpuszczać na mównicę sejmiku. tak np. radny Jan Kawulok wyraził dezaprobatę, że przedstawiciel KOD zabrał głos: Nie oddawajmy głosu tym, którzy nie zostali wybrani. – Kto w końcu w Polsce pilnuje demokracji, KOD – żartował.

Radna Renata Caban: Stanąć w obronie demokracji jest oczywistością. Lex Tusk to ustawa, która łamie wszelkie prawa.

Marszałek Jakub Chełstowski: Takie ustawy, jak Lex Tusk powodują, że Polska nie dostaje środków z KPO. Polska nie radzi sobie z rzeczywistością.

Poprawka radnego Czarnynogi i pomyłka radnych w głosowaniu

Mało brakowało, a mimo tego, że mają większość, radni KO pogrzebaliby projekt uchwały. To jednak nie skomplikowana materia projektu uchwały czy wątpliwości natury moralnej pokonały radnych, a mała poprawka oponenta. Radni Piotr Czarnynoga z PiS zaproponował poprawkę w ostatnim zdaniu projektu: zamiast Polska chciał wpisać: sejmik woj. śląskiego. brzmiał mon po poprawce „Trzeba mówić głośno o wygaszanih proicesu demokracji w sejmiku woj. śląskiego i wezwać ludzi dobrej woli do obrony tak mozolnie przez nas (…) wypracowanych wartości społeczeństwa demokratycznego. Trzech radnych pomyliło się w głosowaniu tej poprawki – na korzyść PiS i poprosili o reasumpcję głosowania.  To znów sprowokowało dyskusję, czy radni w ogóle wiedzą, co głosują. 

Wynik głosowania uchwały sejmiku śląskiego

  • Za reasumpcją głosowania w sprawie poprawki: 23 radnych. Radni PiS nie głosowali po raz drugi.
  • Za poprawką radnego Piotra Czarnynogi: przeciw – 23 radnych.
  • Za przyjęciem stanowiska sejmiku  wyrażającego sprzeciw  przeciw łamaniu Konstytucji: 23 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.

Następnym punktem był projekt, dotyczący poparcia starań o tytuł ESK. Przeszedł, dyskusji i kontrowersji nie było.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button