W środę rozpoczyna się Wielki Post
Wielki Post to okres liturgiczny, który przygotowuje nas na śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Wielki Post rozpoczyna się Środą Popielcową, która w tym roku wypada 14 lutego.
W kościele katolickim okres przygotowania do przeżywania świąt Wielkanocnych rozpoczyna środa popielcowa, której symbolicznym obrzędem jest posypywanie głów wiernych popiołem.
Od tego dnia przez kolejnych czterdzieści dni, nie włączając w to niedziel, katolicy przygotowując się do zmartwychwstania Chrystusa podejmują drogę do nawrócenia, żalu za grzechy i pokuty. Wielki Post to bowiem czas, w którym chrześcijanie mają szansę zmienić coś w swoim życiu.
– Popiół, którym jesteśmy posypywani w środę popielcową pochodzi z palm, które są spalane w Wielką Sobotę. Tutaj też jest to powiązanie, Wielka Sobota więc ten najważniejszy dzień w roku liturgicznym. To wprowadzenie też w święta Wielkanocne, to pamiątka zmartwychwstania. I to też dla nas taki konkretny znak, że my mamy rodzić się do tego nowego życia już tutaj na ziemi. Mamy pracować, aby to nasze życie tutaj stawało się właśnie też takim znakiem dla innych – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy Archidiecezji Katowickiej.
Ostatkowe zabawy
Niegdyś w środę popielcową w wielu miejscowościach na Górnym Śląsku z rozpędu kontynuowano ostatkowe zabawy.
– W tym właśnie czasie było to głównie święto kobiet. Tu młode mężatki, które nie zdążyły wcześniej się wkupić do grona kobiet zamężnych, właśnie w środę popielcową mogły jeszcze to zrobić. Również ten dzień był, tak jak wiele innych dni, był okazją do różnych wróżb – głównie o charakterze matrymonialnym – mówi Anna Kulczyk, Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.
W okresie Wielkiego Postu kapłanów obowiązują szaty liturgiczne koloru fioletowego, który jest symbolem oczekiwanie na spotkanie z Jezusem i na ducha pokuty. Symbolizuje również żałobę oraz godność.