Wakacje w Turcji. Od tego roku już bez paszportu
Od 19 kwietnia obywatele Polski mogą podróżować do Turcji na podstawie ważnego dowodu osobistego. Do tej pory, aby wjechać do tego kraju konieczny był paszport.
Teraz do Turcji będą napływać dużo większe rzesze turystów z Polski, a już do tej pory było ich nie mało. Największą liczbę turystów stanowią jednak Rosjanie, a zaraz po nich Ci pochodzący z Niemiec.
Kiedy lecieć do Turcji?
Sezon wakacyjny w Turcji jest bardzo długi i trwa od kwietnia do października. Najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień. Aktualnie w kwietniu temperatury osiągają około 24-26 stopni.
Jaka walutę zabrać do Turcji?
W Turcji oficjalną walutą są Tureckie Liry. Jednak równie dobrze możesz dokonać w tym kraju płatności w dolarach amerykańskich czy euro.
Ciekawostki o Turcji
Kraj ten boryka się z kryzysem, inflacja oficjalnie wyniosła w miesiącu marcu – 61,14 %. Najniższa krajowa wynosi 4250 lirów, co w przeliczeniu daje około 1200 zł. W tym roku można spodziewać się delikatnej podwyżki.
Ciekawym aspektem w Turcji jest system szkolnictwa. Przez całą edukację – podstawówka, gimnazjum, liceum – uczniowie dostają książki, a dodatkowo od gimnazjum tablet. Bardzo zaskakującą kwestią są wagary uczniów. Jeżeli uczeń nie stawi się w szkole, ta ma obowiązek wezwać policję, mundurowi z kolei udają się do domu zamieszkania ucznia, i jeżeli uczeń nie posiada zwolnienia lekarskiego od lekarza, rodzice zapłacą mandat w wysokości 500 lirów za każdy dzień nieobecności.
Jeżeli chodzi o służbę zdrowia, to osoby pracujące są ubezpieczane przez pracodawcę. Do lekarza można się umówić przez infolinię lub aplikację. Z osobistej relacji tureckiego przewodnika wynika, że w tym kraju bardzo szybko można dostać się do specjalisty. W większych miastach większość wizyt jest umawiana z dnia na dzień.
W aptece osoby pracujace zapłacą tylko 30% ceny, a emeryci 10%.
Lekarze mają obowiązek wybrać tylko jedną ścieżkę kariery zawodowej – mogą albo zatrudnić się w szpitalu, albo prowadzić prywatny gabinet.
Odmienny jest także obrzęd pogrzebowy. Zmarły nie jest malowany i ubierany jak w Polsce. Jest myty i nagie ciało zawijane jest w białe prześcieradło. Turcy wychodzą z założenia, że jeżeli człowiek rodzi się nagi, to taki też powinien odchodzić z tego świata.