Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Według badań 1,5l wody dziennie to za mało

Zgodnie z wynikami badań zalecana dzienna ilość spożywanej wody w przypadku mężczyzn to aż 3,7l na dobę, natomiast dla kobiet to 2,7l. Warto pamiętać, że reguluje ona kluczowe funkcje życiowe, a także jest niezbędna do właściwej pracy mózgu, wpływając na nasz nastrój i ogólny dobrostan psychiczny.

 

Woda to jeden z najważniejszych składników organizmu, niezbędny do prawidłowego przebiegu licznych funkcji życiowych. Stanowi nośnik substancji odżywczych i elektrolitów, a także uniwersalny rozpuszczalnik m.in. produktów przemiany materii. Reguluje również nasz metabolizm, zapewniając organizmowi równowagę wodno-elektrolitową oraz kwasowo- zasadową. Co ciekawe, właściwe nawodnienie może stać się dzięki temu wsparciem w zdrowym odchudzaniu.

– Organizm człowieka nie potrafi magazynować wody, dlatego powinniśmy mu ją regularnie dostarczać. Według badań, optymalna ilość dla mężczyzn to 3,7l na dobę, natomiast dla kobiet to 2,7l. Co trzeba podkreślić, nawet 20% dziennego zapotrzebowania na wodę przyjmujemy z jedzeniem, więc nie musi ona pochodzić w pełni z pitych przez nas napojów – wyjaśnia Magdalena Łostowska, dietetyk i trener sportowy MultiSport.

Większy wysiłek = więcej wody

To nie koniec. Podczas uprawiania sportu, woda stanowi element niezbędny dla prawidłowej pracy stawów, regulowania temperatury ciała i transportu tlenu do poszczególnych narządów. Jeśli decydujemy się na aktywność fizyczną, nasz organizm będzie potrzebował jej więcej – niezależnie czy akurat budujemy masę mięśniową, czy ją redukujemy. Wydalana z potem i przez płuca woda zużyta zostanie jeszcze szybciej, jeśli ćwiczymy w środowisku o zwiększonej temperaturze i obniżonej wilgotności powietrza. Nie lekceważmy tego: odwodnienie ciała rzędu 2% może powodować zmniejszenie maksymalnej wydolności tlenowej nawet o 20%.

Powiązane artykuły

Zapotrzebowanie na płyny wzrasta m.in. w zależności od intensywności ćwiczeń, długości treningu czy temperatury. Jeśli ćwiczymy, powinniśmy uzupełniać zapasy wody o ok. 150- 200 ml (niepełną szklankę) co 10-15 minut. Powinniśmy pamiętać, że gdy pojawia się pragnienie, nasz organizm wysyła nam sygnał, że już jest częściowo odwodniony. Warto mieć to na uwadze i dbać o częstsze, stopniowe nawadnianie. Lepiej wypić więcej, niż narazić organizm na deficyt jednego z najważniejszych składników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button