REKLAMA
BiznesSilesia Flesz najnowsze informacje

Transformacja górnictwa na EKG 2023

Węgiel nadal będzie stanowił podstawę polskiej energetyki – to główny wniosek ze spotkania parlamentarnego zespołu ds. województwa śląskiego. Głównym jego tematem były prace nad nowymi unijnymi regulacjami czyli tak zwane rozporządzenie metanowe.

Reporterka: Karolina Komanda

Rozporządzenie metanowe od 2027 r. wprowadzałoby normę 5 ton emisji do atmosfery metanu na 1 tys. ton wydobytego węgla. Ale polskie kopalnie emitują więcej. Zostałyby więc obłożone wysokimi karami. Posłowie zaproponowali w poniedziałek 24.04 w Katowicach „łagodniejsze rozwiązanie”, czyli zastąpienie „kar” – „opłatami” ustalonymi przez państwa członkowskie, które miałyby być kierowane przez budżet państwa do spółek węglowych na inwestycje w ograniczanie emisji metanu.

– To najważniejszy zapis, który zmienia w ogóle charakter tego rozporządzenia. Nie jest destrukcyjny, tylko właśnie jest prorozwojowy, proekologiczny, który wskazuje odpowiedni kierunek. Nam właśnie o takie zapisy, o takie rozporządzenia w Unii Europejskiej chodzi, by nie zabijały gospodarki takiego kraju, jak Polska – mówił Marek Wesoły, wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Pomimo dużych inwestycji w odnawialne źródła energii, wg rządu wejście w życie przepisów w obecnym kształcie oznaczałoby „śmiertelne zagrożenie” dla górnictwa węgla kamiennego na Śląsku.

Powiązane artykuły

W dalszym ciągu 70 proc. energii w Polsce jest wytwarzane z węgla i tak jeszcze długo pozostanie. Czy to się komuś podoba, czy nie. Takie są realia, w takich realiach żyjemy. Inwestycje wymagają nie tylko wielkich pieniędzy, ale wymagają również czasu. Czasu, do czasu realizacji tych inwestycji, węgiel będzie stanowił podstawę polskiej energetyki – uważa Jacek Sasin, wicepremier i minister Aktywów Państwowych

W Katowicach trwa XV Europejski Kongres Gospodarczy, podczas którego odbył się panel dot. transformacji sektora energii. Polska, podobnie jak Norwegia czy Wielka Brytania, stoi przed radykalnymi transformacjami, które mają spowodować, że zamiast zużywać paliwa kopalne, będziemy produkować zero emisyjną energię.

-Wielka Brytania była prekursorem i dzięki temu, że zastąpiła pracę ludzi pracą maszyn napędzanych węglęm, wygrała wyścig o globalną dominację dzięki tej taniej energii z węgla –ocenił  Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy

Kontrowersyjna dyrektywa metanowa będzie głosowana w Parlamencie Europejskim na początku maja 2023.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button