KategorieSilesia Flesz najnowsze informacje

Program PSL na wybory 2023. Pracowici mają mieć lepiej

"Chcemy doceniać ludzi pracowitych"

Projekt „Uczciwa Polska”. PSL mówi, że chce wspierać wszystkie pokolenia. Program wyborczy partii na wybory 2023.

 

Po Lewicy i Konfederacji, czas na PSL. Program na wybory 2023. Program wyborczy, który oferuje partia PSL tworząca koalicję z Polską 2050 – jak mówią sami jej przedstawiciele – to rozwiązania wielopokoleniowe.  „Uczciwa Polska” ma być projektem rozwiązującym problemy demograficzne, mieszkaniowe i senioralne. Według obietnic Polskiego Stronnictwa Ludowego, młodzi ludzie pracujący na etacie, biorący dodatkowe zlecenia, będą mogli podejmować dodatkowy zarobek bez konieczności ponoszenia opłat z tego tytułu w postaci opodatkowania. Projekt „Praca się opłaca” skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. „Chcemy doceniać ludzi pracowitych” mówią członkowie ugrupowania. 

 – Projekt „Uczciwa Polska” zakłada, żeby osoby pracujące płaciły tylko składki i podatki z jednego pełnego etatu. Jeżeli ktoś pracuje na półtorej etatu, bierze nadgodziny, poświęcając w ten sposób czas, który mógłby przeznaczyć dla rodziny, zdrowia, powinien być zwolniony z opłat publiczno-prawnych. W ten sposób chcemy promować ludzi pracowitych. Aby ci ambitni i pracowici nie mieli na karku tych, którym nie do końca chce się pracować – mówi Henryk Kiepura, prezes śląskiego PSL.

PSL nie kryje, że blisko studwudziestoletnia tradycja ugrupowania wywodzi się z polskiej wsi, jednak przekonanie, że ich programy wyborcze skierowane są wyłącznie do rolników, to dziś tylko stereotyp. Tak mówi prezes Kiepura. Członkowie partii sami o sobie mówią, że są gwarancją dbałości o polską wieś i polskie rolnictwo. Zwłaszcza w kontekście problemów zbożowych, z którymi w ostatnich miesiącach muszą zmagać się właśnie rolnicy. Jednak już kilka miesięcy temu zapowiadali liczne zmiany, w tym dla przedsiębiorców:

Powiązane artykuły

-Bardzo wagę przykładamy też do wspierania przedsiębiorców. Stąd chociażby projekt „Uczciwa Polska” . Nie godzimy się na to,  żeby kosztem ludzi aktywnych zawodowo, pracowitych, duża część elektoratu PiS przez kolejne daniny publiczne głosowała na PiS – dodaje Henryk Kiepura. 

PSL: Więcej pieniędzy dla seniorów

Członkowie PSL wiele mówią też o seniorach i rozwiązaniach problemów ze świadczeniami po zmarłym współmałżonku. Rozwiązania miałyby wesprzeć te osoby, które pozostają całkowicie samotne. 

– Ten, który pozostaje przy życiu i będzie jeszcze egzystował, powinien dostawać podwójne świadczenie wobec tego, które do tej pory posiada. Czyli świadczenie swoje i 50 proc. świadczenia małżonka. Lub odwrotnie. Jeśli okaże się, że zmarły małżonek miał wyższe uposażenie emerytalne, rentowe itp., to ten, który został, powinien w myśl tych zmian otrzymać to świadczenie małżonka i połowę swego – mówił w lutym Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący Sejmiku województwa śląskiego.

Warunkiem, który świadczeniobiorca miałby spełnić, jest posiadanie prawa do emerytury. Jako że Polska staje się społeczeństwem starzejącym, PSL wskazuje na konieczność solidarności międzypokoleniowej. Politycy zrzeszeni w ugrupowaniu uważają, że należy zadbać o godną przyszłość seniorów.

Kolejną z propozycji Polskiego Stronnictwa Ludowego jest pozbawienie emerytur opodatkowania. To, zdaniem ugrupowania, pozwoli seniorom zachować więcej pieniędzy w portfelach, aniżeli oferuje PiS w postaci czternastej emerytury. Ponadto zapowiadają Ogólnopolską Kartę Seniora. Miałaby funkcjonować na zasadach przewidzianych w Ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny. Oraz utworzenie domu seniora w każdej gminie. 

Polityka rodzinna PSL. Więcej mieszkań!

Za priorytet PSL stawia również politykę rodzinną. Młodzi ludzie powinni mieć godne warunki do zakładania rodzin, a potem  ich funkcjonowania – mówią. Swoim przyszłym wyborcom chcą zagwarantować roczny urlop rodzicielski czy rozbudowę sieci żłobków w ramach programu „Maluch”. Za największe z wyzwań stawiają sobie zwiększenie dostępności do mieszkań. To między innymi poprzez wsparcie finansowe.

– Dostęp do własnego lokum to dziś olbrzymi problem dla polskich rodzin. Wielu z nich nie stać na zaciągnięcie kredytu na całe życie na ten cel. Dlatego wprowadzimy dofinansowanie  do 75 tys. złotych do wkładu własnego, niezbędnego do uzyskania kredytu na pierwsze własnościowe mieszkanie lub dom – czytamy w oficjalnym programie wyborczym PSL.

Dla rodzin, które chcą na stałe osiedlać się na peryferiach miast, proponują „Ziemię za złotówkę”. Dzięki temu rozwiązaniu osoby  do 35. roku życia będą mogły nabyć za symboliczną złotówkę działkę budowlaną, przekazaną z zasobów państwa. Za działką miałoby iść obligatoryjnie uzyskanie pozwolenia na budowę oraz projekt energooszczędnego domu. 

OZE i odchodzenie od węgla

Polskie Stronnictwo Ludowe ochronę klimatu uznaje za zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Stawia m. in. na zieloną energię. Jak można przeczytać w programie, celem partii jest  zyskanie 50 proc. udziału w OZE w polskim miksie energetycznym do 2030 roku. Chcą też stałych taryf za produkcję energii odnawialnej i obniżki VAT do 8%. Ta miałaby dotyczyć rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii. PSL chce  systematycznie odchodzić od węgla. Ugrupowanie deklaruje, że po wygranych wyborach zajmie się nielegalnym importem niebezpiecznych śmieci do Polski. Ten punkt zdaje się zdominować tegoroczną kampanię wyborczą pośród wszystkich ugrupowań.

Wybory 2023. Kampania

„To będą najważniejsze wybory po 1989 roku”. Polityczna walka trwa WIDEO

 

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button