Wielka gala na 70. urodziny „Śląska”. Program
Zespół Śląsk świętuje 70. urodziny. Opowiada o tym w telewizji TVS Zbigniew Cierniak, szef zespołu. Wielka urodzinowa gala – 1 lipca 2023.
Zespół Śląsk świętuje 70. urodziny. Z tej okazji jej szef, Zbigniew Cierniak i Katarzyna Winiarczyk pojawili się w studiu TVS. O tym, co słychać w zespole „Śląsk” posłuchacie w piątek 26 maja o godz. 18 w programie „Dzieje Się!”. To magazyn kulturalno – rozrywkowy TVS. A dzieje się sporo, bo rok 2023 to dla zespołu „Śląsk” rok jubileuszowy. Mają 70 lat! Aż trudno w to uwierzyć, prawda?
Historia zespołu Śląsk
A wszystko zaczęło się 1 lipca 1953 roku. Dziś zespół „Śląsk” jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych: tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i obyczajów. Pełniąc zaszczytną rolę Ambasadora Kultury Polskiej, jest trwałym łącznikiem Polonii z macierzą.
Odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, realizując ponad 9 tysięcy koncertów dla ponad 27 milionów widzów. Promując polski folklor w trakcie obchodów Jubileuszu 70-lecia zespół przyczyni się do jej promocji i upowszechnienia dzieł twórcy i patrona Zespołu – Stanisława Hadyny oraz Elwiry Kamińskiej.
Uroczyste obchody Jubileuszu Zespołu „Śląsk” rozpoczęły się we wrześniu 2022 roku inauguracją 70. sezonu artystycznego i trwają do końca 2023 roku. Zwieńczeniem będzie urodzinowa impreza „Święto Śląska” przypadająca przełom czerwca i lipca 2023 roku.
Koncerty zespołu Śląsk na 70. urodziny
W ciągu roku jubileuszowego Zespół „Śląsk” zaplanował szereg koncertów na terenie całego kraju. Kulminacja obchodów przypada na najbliższe tygodnie. 5 czerwca w Teatrze Wielkim w Warszawie – Operze Narodowej odbędzie się uroczysta Jubileuszowa Gala Zespołu „Śląsk”. Jubileuszową galę zaplanowano także 7 czerwca w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Koncerty i wydarzenia dedykowane 70-leciu odbywają się na przestrzeni całego roku 2023, ich zwieńczeniem będzie urodzinowa impreza „Święto Śląska” przypadająca dokładnie w dniu założenia Zespołu – 1 lipca.
Na jubileuszowy program artystyczny składają się między innymi największe muzyczne przeboje Zespołu – kompozycje i opracowania Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara, Ireneusza Łojewskiego i Czesława Płaczka oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej, Hanny Chojnackiej i Juraja Kubanki. Reaktywowane są wybrane pozycje repertuarowe, w tym słynne „Helokanie” Stanisława Hadyny.
Imprezy plenerowe w Koszęcinie
W siedzibie Zespołu w Koszęcinie zaplanowano imprezy plenerowe, takie jak: Dzień Seniora – Senior Aktywny Artystycznie (24 maja), Piknik Artystyczny „Święto Śląska” (30 czerwca – 2 lipca) – integrujący pokolenia miłośników Zespołu – oraz Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko” (sierpień 2023). Wydarzenia te są połączeniem występów artystycznych, zajęć rekreacyjnych, wystaw, pokazów i zwiedzania siedziby Zespołu. Ich nieodłącznym elementem jest koncert artystów „Śląska”.
W 2023 roku odbędzie się także Regionalny Przegląd Pieśni im. Prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie” wraz z koncertem finałowym (wrzesień 2023), który stanowić będzie prezentacje sceniczne śląskich tradycji muzycznych – pieśni, tańców i zabaw oraz wybranych utworów Stanisława Hadyny, wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych z różnych środowisk twórczych.
Gala Jubileuszowa „Śląska”. Program.
Jubileuszowy program „W pogoni za wiosną” z okazji 70-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” to kompozycja najbardziej znanych i spektakularnych pieśni oraz tańców ludowych i narodowych. Tych, które przez 70 lat przynosiły sławę „Śląskowi” w Polsce i na świecie. Na program w dużej mierze składają się kompozycje Stanisława Hadyny. Ale także Wojciecha Kilara, Czesława Płaczka i Ireneusza Łojewskiego oraz choreografie Elwiry Kamińskiej, Juraja Kubanki, Hanny Chojnackiej, Władysława Stefanika i innych twórców. To dzieła będące kwintesencją wędrówek po polskich wsiach, wsłuchiwania się w biały śpiew dziewcząt, spisywania rodzimych tekstów ludowych i przeniesienia ich z wiejskich realiów na wielkie sceny.
W programie koncertu pojawią się największe przeboje Zespołu: pieśni chóralne m.in.: „Karolina”, „Starzyk”, „Szła dzieweczka”, „Ondraszek”, „Głęboka studzienka”, „Gdybym to ja miała”, „Hej te nasze góry”, „Do Krakowa” oraz tańce ludowo-narodowe m.in. „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Harnaś i Zbójnicy”, polonez z filmu „Pan Tadeusz”, „Kujawiak – oberek”, „Suita tańców rzeszowskich” czy „Krakowiak”. W koncercie będzie można usłyszeć specjalnie przygotowane, wznowione na tę okoliczność „Helokanie”, wielki przebój Zespołu „Śląsk” od którego zaczęła się cała historia Zespołu.
Piknik zespołu Śląsk
Zespół „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby na kolejną edycję Pikniku Artystycznego „Święto Śląska”. Przez trzy dni – od 30 czerwca do 2 lipca 2023, Zespół będzie świętował jubileusz 70-lecia. Na publiczność czeka wyjątkowy program artystyczny oraz liczne atrakcje towarzyszące. Nie zabraknie muzycznych gości oraz koncertu jubilata.
Wśród zaproszonych wykonawców na plenerowej scenie głównej pojawią się m.in.: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, projekt artystyczny zatytułowany „Górale Patriotycznie” Tulia, Zazule, Lemon, Kabaret Młodych Panów, Marcin Wyrostek, zespół „Turnioki” oraz zespół „Vołosi”.
Na jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zatytułowany „W pogoni za wiosną” zapraszamy w sobotę, 1 lipca. Niespodzianką urodzinową dla gości będzie także możliwość zobaczenia na scenie głównej wyjątkowego projektu artystycznego MIUOSH x Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne”, który doczekał się platynowej płyty oraz dwóch nagród Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYKI. Występ zaplanowano na niedzielę 2 lipca.
Nie zabraknie licznych atrakcji dodatkowych, w tym dla najmłodszych. Będą m.in. pokazy oraz warsztaty rękodzielnicze. W parkowych alejach na uczestników czekać będą liczne stoiska z upominkami i plenerowa kuchnia.