Wielka Gala Rzemiosła po raz trzydziesty. Uhonorowano najlepszych przedsiębiorców i rzemieślników
Ponad dwa tysiące gości, prestiżowa oprawa i wyjątkowe wyróżnienia – tak wyglądała 30. edycja Wielkiej Gali Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości.
Jubileuszowe wydarzenie odbyło się 6 kwietnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Gala na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń gospodarczych regionu, skupiających elity rzemiosła i przedsiębiorczości ze Śląska i całej Polski.
– Trzeba powiedzieć, że jest to jedna z większych gal w Polsce o charakterze biznesowym – mówi prof. dr hab. Jan Klimek, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. – Kiedy cofniemy się te 30 lat, to wtedy byliśmy milionerami, 30 lat temu Jan Paweł II odwiedził Polskę i 30 lat temu zrobiliśmy pierwszą galę. Chcieliśmy pokazać, że w tym zmieniającym się środowisku biznesowym lat 90. my, rzemieślnicy, chcieliśmy zaznaczyć, że istniejemy, że chcemy wyznaczać nowy kierunek w Polsce. Dziś możemy powiedzieć, że 40% firm w Polsce tworzą właśnie rzemieślnicy. Te firmy są, funkcjonują, ale dziś największym wyzwaniem dla wielu z nich jest sukcesja – dodaje.
Podczas gali podkreślono rolę Izb Rzemieślniczych jako partnerów nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla państwa.
– Izba jest naszym partnerem, kiedy rozmawiamy o tym, jaka będzie przyszłość poszczególnych zawodów, jak zmienia się rynek. Jest też ważnym partnerem dla rządu, bo w wielu procesach legislacyjnych reprezentuje głos rzemiosła, zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się potrzeby nowych regulacji – zaznaczył Wojewoda Śląski, Marek Wójcik.
O działaniach na rzecz środowiska rzemieślniczego mówił również wiceminister rozwoju, Krzysztof Paszyk.
– Z myślą o was jest więcej przestrzeni dla rzemiosła. Wykorzystaliśmy energię i potencjał, jaki daje dziś deregulacja, by dopuścić do rzemiosła nowe podmioty, dać mu tlenu, wprowadzić nową definicję rzemiosła i umożliwić realizację nowych usług. Zmianie uległy także zasady rozliczania kosztów nauki. Wszystko po to, byście mogli jeszcze więcej wnosić do polskiej gospodarki – podkreślał minister Paszyk
Wyróżnienia dla najlepszych
W trakcie gali wręczono szereg prestiżowych wyróżnień. Nagrodzono firmy, które łączą tradycję z nowoczesnością, dbają o jakość i rozwój lokalnych społeczności. Uhonorowano również młode talenty i osoby wspierające rozwój rzemiosła. Statuetki trafiły do firm i instytucji w kilkunastu kategoriach – m.in. „Firma z Jakością”, „Firma z Przyszłością”, „Firma Rodzinna”, „Wiarygodny Lider Biznesu” czy „Lider Innowacyjności MŚP”.
„Pierwszym kawalerem szabli im. Jana Kilińskiego został Pan Arkadiusz Hołda” – tak rozpoczął pierwszą laudację prof. Jan Klimek, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.
Podczas gali wręczono także najwyższe odznaczenie rzemieślnicze – Szablę Jana Kilińskiego.
– To wielkie wyróżnienie dla mnie, ale także dla moich pracowników z firm, które prowadzę. Trudno mi wymieniać wszystkich, ale chciałem podziękować osobom, które najdłużej ze mną pracują – mówił na scenie Arkadiusz Hołda.
Arkadiusz Hołda to wybitny przedsiębiorca, który od lat współpracuje z izbą rzemieślniczą. W 2003 roku założył Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach (obecnie Akademia Śląska), gdzie pełnił funkcję kanclerza. Jest również założycielem Telewizji TVS, Radia Silesia oraz Fundacji TVS. W 2016 roku został mianowany Konsulem Honorowym Szwecji w Katowicach. Do jednego z najnowszych jego przedsięwzięć należy Park Naukowo-Technologiczny w Katowicach.
– Jestem bardzo zadowolony w imieniu wszystkich firm, które współdziałają ze mną i które zostały założone przeze mnie. Dzisiejsza nagroda jest dla mnie bardzo ważna – to najwyższe odznaczenie rzemieślnicze. Nie ukrywam, że jestem zaskoczony i wzruszony, bo to docenienie wieloletniej pracy wszystkich pracowników, którym jestem bardzo wdzięczny. Od lat współpracuję z naszą izbą – to bardzo uczciwa, partnerska relacja. Możemy wzajemnie na siebie liczyć. Ostatnio wspólnie stworzyliśmy centra operatorskie w 14 miejscowościach, wspieramy rzemieślników, dofinansowując szkolenia w 95%, pomagamy też finansowo w realizacji projektów ważnych dla zakładów rzemieślniczych – mówił Arkadiusz Hołda.
Szczególne emocje towarzyszyły wręczeniu tytułu „Rzemieślnika Roku”, który w tym roku przypadł Bernardowi Korzonkowi właścicielowi Salonu Fryzjerskiego „Olymp” w Raciborzu.
– Otrzymanie tytułu rzemieślnika roku to ogromny zaszczyt – zaszczyt prowokujący do lepszego bycia rzemieślnikiem. Chciałbym podkreślić sukces całego mojego zespołu – mówił na scenie podczas wręczenia nagrody wzruszony laureat.
Tytuł „Rzemieślnik Roku” jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Stanowi on najwyższe uznanie dla przedstawiciela środowiska rzemieślniczego, honorując jego wybitne osiągnięcia zawodowe, zaangażowanie w rozwój rzemiosła oraz wkład w gospodarkę regionu. Nagroda ta jest corocznie wręczana podczas Wielkiej Gali Izby Rzemieślniczej, będącej jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych na Śląsku. Laureaci tego tytułu są wybierani przez Kapitułę Konkursu spośród kandydatów rekomendowanych przez organizacje rzemieślnicze z regionu.
– Na drugim balkonie siedziały moje olimpijki – to są perełki w naszym salonie i muszę o nich pamiętać. Czy jestem, czy mnie nie ma – salon po prostu działa. To firma rodzinna. Moja najbliższa rodzina: wnuki, córka, zięć – wtajemniczają się w nasz Olimp. Recepta na sukces? Najważniejszy jest klient. Trzeba mu szybciej powiedzieć „Dzień dobry”, niż on zdąży powiedzieć to nam. Klient to zauważa, zostaje z nami i przyprowadza kolejnych. Dziękuję, że tutaj jesteście – zawsze was oglądam i będę oglądał – mówil w rozmowie z Telewizją TVS „Rzemieślnik Roku”Bernard Korzonek
Wiceprezydent Katowic, Maciej Biskupski, podkreślił istotę rzemiosła jako nie tylko fachu, ale także strażnika wartości budujących wspólnotę. W kontekście Wielkiej Gali Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, to przypomnienie, że rzemieślnicy pełnią rolę nie tylko twórców produktów, ale także filarów lokalnych społeczności. Wyróżnienia wręczone podczas wydarzenia, takie jak tytuł „Rzemieślnika Roku”, stanowią hołd dla ich wybitnych osiągnięć zawodowych, innowacyjności i zaangażowania w rozwój gospodarki regionu.