REKLAMA
BiznesKategorieSilesia Flesz najnowsze informacje

Ślązacy to największa mniejszość w Polsce. Mamy dane

Ilu jest Ślązaków? Wyniki spisu powszechnego (wstępne). Wiemy, ile osób mówi po śląsku. Oto najnowsze dane.

 

Tak, dobrze pamiętacie. Chodzi o spis powszechny z 2021 roku. Na wyniki, i to wstępne, dotyczące przynależności etnicznej, musieliśmy czekać dwa lata. 11 kwietnia 2023 GUS poinformował: Oto wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w zakresie struktury narodowo-etnicznej oraz języka kontaktów domowych 2021.

Narodowość śląska w spisie powszechnym 2021

Pytanie dla naszego regionu kluczowe: ilu jest Ślązaków? Politycy przewidywali, że będzie to szacunkowo pół miliona. I w zasadzie nie mylili się. Ślązaków jest nawet więcej! Oto dokładne dane

  • Identyfikacja śląska, podana jako pierwsza: 231,8 tys. osób
  • podana jako druga – 353,9 tys.
  • w sumie Ślązacy (pierwsza i druga identyfikacja) – 585,7 tys.

 – Do najliczniejszych identyfikacji narodowoetnicznych, poza inną niż polską identyfikacją, należy zaliczyć deklaracje śląskie 585,7 tys. i kaszubskie 176,9 tys. – podaje GUS.

Powiązane artykuły

Ilu jest Ślązaków?/Silesia Flesz TVS

To niestety znaczy, że w 10 lat ubyło 300 tys. Ślązaków. W spisie w roku 2011 tę narodowość wskazało 846 tys. osób w Polsce.

Natomiast ponad 450 tys. ludzi zadeklarowało, że posługuje się językiem śląskim. Więcej szczegółów – poniżej.

Zobaczcie tabelę z danymi ze spisu, dotyczącymi narodowości

Tym samym narodowość śląska jako pierwsza lub druga była w spisie wskazywana najczęściej zaraz po polskiej. Po niej najczęściej wskazywana była narodowość ukraińska, następnie niemiecka i kaszubska.

  • narodowość kaszubska: 176,9 tys. wskazań (14,6 tys. jako pierwsza)
  • narodowość niemiecka: 132,5 tys. (38,7 tys. jako pierwsza).

 – Wstępne wyniki spisu ludności z 2021 r. wskazują, że ludność o polskich identyfikacjach narodowościowych obejmowała w sumie 37149,5 tys. osób, co stanowi 97,7% ogółu mieszkańców Polski – relacjonuje GUS.  – Natomiast o innych niż polska identyfikacjach 1339,6 tys. osób, czyli 3,5%.

Wstępne wyniki spisu powszechnego dot. narodowości wskazują na utrzymujące się poczucie odrębności etnicznej społeczności regionalnych w Polsce.

-Do najliczniejszych identyfikacji narodowoetnicznych, poza inną niż polską identyfikacją, należy zaliczyć deklaracje śląskie i kaszubskie. W sumie odnotowano jako odpowiedź na pierwsze lub drugie pytanie etniczne 585,7 tys. deklaracji śląskich, co w stosunku do identyfikacji innych niż polska stanowi 43,7%, przy czym 231,8 tys. osób wskazało identyfikację śląską jako pierwszą, a 353,9 tys. osób jako drugą. Kolejną najliczniej reprezentowaną grupą były osoby deklarujące przynależność kaszubską 176,9 tys. osób (co stanowi 13,2% wśród ogółu osób deklarujących identyfikację inną niż polską). Grupa ta częściej deklarowała identyfikację kaszubską jako drugą (162,2 tys.).

Identyfikację „nieustaloną” podało w spisie 473,3 tys. osób

Język śląski. Ile osób się nim posługuje? Dane GUS

W spisie ludności 2021 r., podobnie jak w poprzednim spisie, obok pytania o przynależność narodowoetniczną zadawano pytanie o język używany w kontaktach domowych, które dawało respondentom możliwość wymienienia dwóch języków niepolskich, niezależnie od tego, czy były one używane z językiem polskim, czy też nie. W zdecydowanej większości ludność Polski posługuje się w kontaktach domowych językiem polskim. Ale 457,9 tys. ludzi zadeklarowało, że posługuje się językiem śląskim.

Jakich języków używa się w Polsce? Oto tabela

języki używane w Polsce tabela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button