Kategorie

Władze Mikołowa zdecydowały się złożyć wnioski do Polskiego Ładu

Władze Mikołowa zdecydowały się wziąć udział w Programie Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. Jakie inwestycje w mieście w ramach dofinansowania mogą doczekać się realizacji?

Mikołowski ratusz jak większość jednostek samorządu terytorialnego zdecydował się przystąpić do powstałego w ramach Polskiego Ładu Programu Inwestycji Strategicznych. Samorządy mają otrzymać do podziału 20 miliardów złotych w pierwszej transzy programu. Ostatecznie do oceny komitetu przy premierze Bank Gospodarstwa Krajowego przedłożył ponad 8 tysięcy wniosków nadesłanych z samorządów z całej Polski.

Celem powołania Programu Inwestycji Strategicznych jest dofinansowanie projektów inwestycyjnych. Są one realizowane przez gminy, powiaty i miasta oraz ich związki w całym kraju. Fundusz ma za zadanie zwiększyć pulę publicznych inwestycji przez ich bezzwrotne dofinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego, które złożyły odpowiednie wnioski.

Budżety JST mają zyskać refundację kosztów ponoszonych na dany pomysł w kwocie do 95 procent wartości inwestycji. Łącznie o dofinansowania można było starać się w czterech osiach priorytetowych:

Powiązane artykuły
  • priorytet 1: 95 proc. wartości inwestycji (minimum 5 proc. udziału własnego)
  • główny cel 2: 90 proc. wartości inwestycji (minimum 10 proc. udziału własnego)
  • priorytet 3: 85 proc. wartości inwestycji (minimum 15 proc. udziału własnego)
  • priorytet 4: 80 proc. wartości inwestycji (minimum 20 proc. udziału własnego)

Mikołów wystąpił ze wszystkimi trzema wnioskami w pierwszym priorytecie

Zgodnie z ogłoszeniem w konkursie, że zadania z tej osi będą oceniane w pierwszej kolejności (miasto chciało zwiększyć w ten sposób swoje szanse na wybór zgłoszonych projektów).

Największa szansa na otrzymanie dofinansowania w tej osi dotyczy projektów z zakresu budowy lub modernizacji infrastruktury drogowej, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym oczyszczalni, źródeł ciepła sieciowego zeroemisyjnego, indywidualnych źródeł ciepła zeroemisyjnego, infrastruktury gospodarki odpadami (spalarnie, przetwarzanie biologiczne, segregacja), a także w odnawialnych źródłach energii.

Maksymalne dofinansowanie, o które się można było starać to w drogach do 5 milionów złotych, odpadach do 30 mln złotych i wodzie i ściekach w stopniu nieograniczonym. Dobierając inwestycje najpierw zastanawialiśmy się nad tym, na co można dostać fundusze i w jakiej wysokości, następnie na to, co w tym zakresie jest nam potrzebne i na jaką dopłatę własną nas stać, a z wypadkowej wyłoniły się konkretne projekty, o które wystąpiliśmy – tłumaczy Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa.

Ostateczny termin złożenia wniosków w pierwszej edycji programu minął 15 sierpnia, a każda JST mogła zgłosić maksymalnie trzy projekty. Jedna inwestycja nie może przekroczyć 30 milionów dofinansowania (z 10-procentowym wkładem własnym samorządu). Druga 5 milionów (5 procent wkładu własnego), a trzecia nie musi posiadać kwotowego ograniczenia (potrzebne jest jednak 15-procentowe finansowania ze środków własnych).

UM Mikołów złożył wnioski do Programu Inwestycji Strategicznych

O dofinansowanie jakich inwestycji stara się UM Mikołów, by wykorzystać dostępne w ramach Polskiego Ładu pieniądze? To trzy projekty, a wymagającą najmniejszych nakładów finansowych jest przebudowa układu drogowego Mikołów – Reta w postaci przebudowy ul. Jasnej (II etap), Brzozowej, i ul. Reta. Jej wartość to wspomniane już 5 milionów złotych.

Władze miasta zdecydowały się również na budowę systemu gospodarowania odpadami z funkcją Edukacji Ekologicznej na terenie Gminy Mikołów. Chodzi w tym przypadku o organizację odbioru, transportu, zagospodarowania wraz z segregacją i recyklingiem odpadów na terenie Mikołowa.

Projekt zakłada budowę bazy magazynowo-transportowej, hal do recyclingu odpadów z hermetyzacją procesu wraz z urządzeniami technicznymi oraz budynkiem zaplecza technicznego, a także zakup specjalistycznych pojazdów, pojemników na śmieci i urządzeń przeładunkowych. To również rozbudowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) wraz z zapleczem administracyjnym i centrum edukacji ekologicznej. Koszt? 31,5 mln złotych i o takie dofinansowanie starają się miejscy urzędnicy.

Nasz projekt obniżenia cen odpadów w Mikołowie czy zaoszczędzenia na wynajmowaniu firm gospodarujących odpadami poprzez zagospodarowanie części zielonej tych odpadów samemu na własnym składowisku może kosztować dowolną kwotę, lecz dofinansowanie nie może być większe niż 30 milionów złotych. W naszej kalkulacji chcemy wykonać ten projekt w sumie za 31,5 mln złotych, a do niego dołożyć musimy 10 procent wkładu własnego (3,15 mln), zatem staramy się o 28,35 milionów złotych – wyjaśnia burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula.

Największa i wymagająca potężnych nakładów finansowych propozycja złożona do Polskiego Ładu?

UM Mikołów postanowił postawić na modernizację Oczyszczalni Ścieków Centrum za sumę 98 milionów złotych.

Celem tego zadania jest zwiększenie przepustowości oraz poprawa stanu technicznego obiektu. Remontowi poddane zostaną węzeł dopływu, cedzenia, pompowania i odpływu ścieków. Odnowiony zostanie także węzeł sitopiaskowników, węzeł osadników i recyrkulacji osadu w ramach przebudowy układu doprowadzenia ścieków oraz kompleksu osadników wtórnych z elementami towarzyszącymi na OŚ.

To również przebudowa gospodarki osadowej z wykonaniem instalacji biogazu i sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami, a także stworzenie źródła zeroemisyjnego w celu obniżenia kosztów funkcjonowania oczyszczalni.

Jakie Mikołów ma szanse na otrzymanie dofinansowania do inwestycji, które pojawiły się we wnioskach?

Podział finansowy szykuje się według uznaniowości PiS-u i jedyna zasada, którą niedawno określił premier Morawiecki to taka, że każda gmina jakiś projekt dostanie. Przykre to, gdyż tam gdzie o uzyskaniu dofinansowania decyduje ocena merytoryczna wniosków zawsze zdobywamy najwyższe i oczekiwane dofinansowania, a tam gdzie pieniądze rozdawane są według uznania np. lokalnego europosła to bywa, że nie udaje się nam otrzymać żadnego dofinansowania – ocenia burmistrz Mikołowa.

Źródło: mojmikolow.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus w śląskich szkołach. W kilku już nauka hybrydowa [WIDEO]

Mężczyzna na A4 skoczył z wiaduktu wprost na kabinę TIRa! To samobójstwo? [ZDJĘCIA]

Toaleta neutralna płciowo? W Dąbrowie Górniczej może powstać WC dla osób niebinarnych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button