reklama
BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaTVS VIDEO

Śląskie się wyludnia WIDEO

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia bardzo się wyludnia. W ciągu zaledwie dziesięciu lat z 41 miast i gmin ubyło ponad 220 tysięcy osób. To mniej więcej tak, jakby z mapy zniknęło miasto wielkości Sosnowca. 

Pani Adelajda z Bytomia po latach doczekała się nowego mieszkania komunalnego. To, w którym mieszkała do tej pory, nie nadawało się już do życia.

– Podoba mi się, no. To jest mój prezent na urodziny. 83 lata czekałam. Ale wreszcie się doczekałam. I ładnie, ślicznie, jak w bajce – mówi Adelajda, mieszkanka Bytomia.

Ale w Bytomiu nie każdy chce mieszkać, żeby nie powiedzieć, że wiele osób nie chce tu mieszkać. Świadczą o tym statystyki. Według danych zebranych przez GZM to właśnie Bytomiowi najbardziej ubywa mieszkańców. W dziesięć lat miasto „skurczyło się” o prawie 27 tysięcy osób. Mimo to, władze miasta próbują zachęcić zamieszkania w Bytomiu.

reklama

– Inwestujemy mocno w infrastrukturę mieszkaniową, ale zarówno w tę gminną, jak i tę wspólnotową, czyli prywatną. Dzisiaj już możemy pokazywać konkretne, zrealizowane projekty na wspólnotachmieszkaniowych,  czyli na prywatnej własności, która zyskała na wartości dzięki temu, że pozyskaliśmy na to dofinansowanie unijne. Nadal w Bytomiu ceny nieruchomości są bardzo atrakcyjne – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

W miastach ubywa mieszkańców

Oczywiście wpływ na spadek liczby mieszkańców ma także niż demograficzny, bo z podobnym problemem zmagają się inne miasta, w tym Chorzów. Tam w 10 lat ubyło 15 tysięcy osób.

– Na pewno będzie to jeden z tych elementów naszej strategii, na który będziemy zwracać mocno uwagę. Ale odważne inwestycje, odważne podejście do miasta, planowanie tego miasta architektoniczne również, będzie miało mam nadzieję wpływ na to, że coraz więcej ludzi będzie jednak patrzyło przychylniejszym okiem na Chorzów – mówi Szymon Michałek, prezydent Chorzowa.

Spośród wszystkich 41 miast i gmin w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii tylko w 14 z nich liczba mieszkańców się zwiększyła.

– To co nas niepokoi to skala tego zjawiska w Metropolii, która jest większa niż średnia krajowa. I według danych z GUS-u i naszych analiz, w ciągu ostatnich pięciu lat, czyli kiedy powstała Metropolia, w naszym organizmie miejskim ubyło ponad 100 tysięcy osób – mówi Witold Trólka, Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia.

Wśród tych, którzy mają dodatni bilans migracji, próżno szukać dużych miast. Liderem wzrostu liczby mieszkańców są niespełna 9-tysięczne Wyry, w których w 10 lat przybyło prawie 1200 osób.

– Na pewno takim działaniem, które podjęliśmy już wiele lat temu, to było stworzenie takiej polityki „Gmina Wyry – dobre miejsce do zamieszkania”. Czyli rozpoczęliśmy taką akcję promocyjną i też podjęliśmy decyzję o sprzedaży działek gminnych – mówi Joanna Pasierbek-Konieczny, wójt gminy Wyry.

W czołówce miast wyludniających się najbardziej są między innymi Świętochłowice, Zabrze czy Sosnowiec.

Kilka faktów na temat demografii województwa Śląskiego 

Województwo śląskie, jedno z najbardziej uprzemysłowionych i zurbanizowanych regionów Polski, charakteryzuje się wysoką gęstością zaludnienia. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), stanowi największą aglomerację miejską w Polsce. Na koniec 2023 roku liczba mieszkańców województwa śląskiego wynosiła około 4,5 miliona osób. Jest to drugie pod względem liczby ludności województwo w Polsce, zaraz po województwie mazowieckim. Śląskie ma powierzchnię 12 334 km², co czyni je jednym z mniejszych województw pod względem obszaru, ale jednym z najbardziej zaludnionych.

 Rozmieszczenie ludności

Ludność województwa śląskiego jest nierównomiernie rozmieszczona. Największa koncentracja mieszkańców znajduje się w centralnej i zachodniej części regionu, w szczególności w aglomeracji GZM, która obejmuje miasta takie jak Katowice, Gliwice, Zabrze, Bytom, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Tychy. W tej aglomeracji mieszka ponad 2,2 miliona osób. Mniejsze ośrodki miejskie, takie jak Częstochowa, Bielsko-Biała czy Rybnik, również mają znaczące populacje, ale nie dorównują wielkością centralnej aglomeracji. Na południu województwa, w rejonach górskich, ludność jest mniej skoncentrowana, a tereny te charakteryzują się większym rozproszeniem osadnictwa.

 Demografia i struktura wiekowa

Województwo śląskie, podobnie jak reszta kraju, zmaga się z problemem starzejącej się populacji. Wzrasta odsetek osób w wieku poprodukcyjnym, co stanowi wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej i społecznej. Z drugiej strony, region ten przyciąga młodych ludzi z innych części Polski ze względu na rozwinięty rynek pracy i liczne uczelnie wyższe.

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button