Województwo śląskie się starzeje!
Województwo śląskie szybko się starzeje. Według procentowego udziału w społeczeństwie osób powyżej 60. roku życia śląskie jest na 3. miejscu w kraju. Co ciekawe, co piąty mieszkaniec regionu ma 65 lub więcej lat.
– Największe udziały obserwujemy w miastach dużych. Czyli są to miasta na prawach, takie jak Sosnowiec, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Katowice. Natomiast niższe udziały osób powyżej 65. roku życia obserwujemy w powiatach ziemskich, jak np. powiat pszczyński, powiat bieruńsko-lędziński, czy powiat rybnicki – mówi Jolanta Pasek, Urząd Statystyczny w Katowicach.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego rośnie także mediana wieku w regionie. W ciągu nieco ponad 10 lat wzrosła ona o prawie 4 lata. Wraz ze wzrostem wieku społeczeństwa wzrasta zapotrzebowanie na badania, również te kontrolne. Z okazji Dnia Babci i Dziadka w Szpitalu św. Elżbiety Grupa American Heart of Poland w Katowicach do końca tygodnia można wykonać darmowe badań: glukozy, cholesterolu i kreatyniny. W poniedziałek do badań ustawiła się kolejka.
– No na pewno warto. Na pewno. Tym bardziej, że jestem obciążona innymi chorobami, więc korzystam zawsze gdzie mogę, żeby robić częściej badania niż jak mi się należy w przychodni – mówi Irena Raczyńska, mieszkanka Katowic.
– Warto oznaczać stężenie glukozy, ponieważ ona jest takim czynnikiem służącym do monitorowania i rozpoznania cukrzycy. Dodatkowo cholesterol. Jego nadmierne stężenie w naszym organizmie, odkładający się kilka lat, może powodować miażdżycę i choroby serca. Dodatkowo kreatynina, również jest niezbędnym tutaj badaniem, z tego względu, że monitorujemy funkcje nerek – mówi Daniel Gęsiarz, Szpital św. Elżbiety Grupa American Heart of Poland.
Ale o tym, że starsza osoba wcale nie musi być schorowana i nieaktywna od lat świadczą lokalne uniwersytety trzeciego wieku. O ile okres epidemii spowodował zastój w ich działalności, to teraz wracają. Zainteresowanie jest bardzo duże. A senior potrafi.
– Myślę że dużym zaskoczeniem dla wielu osób młodych byłyby osiągnięcia osób w wieku senioralnym –naszych słuchaczek i słuchaczy, którzy bardzo aktywnie, bardzo czynnie biorą udział w wielu zajęciach. I nie tylko są to zajęcia, które są z rodzaju takich zajęć wyciszających, uspokajających – mówi dr Monika Sulik, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Katowicach.
I o ile do myśli o coraz starszym społeczeństwie musimy się przyzwyczajać, to wcale nie oznacza, że starość musi być nudna.
Województwo śląskie się starzeje
Paweł Jędrusik/red.mps