Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wszczął śledztwo w sprawie wojny napastniczej rozpoczętej przez władze Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Stało się to na uzasadnioną prośbę Prokurator Generalnej Ukrainy. Postępowanie obejmuje również działania Białorusi udostępniającej swoje terytorium dla przeprowadzenia agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie.
– Na moje polecenie, w poniedziałek, polska prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina. Rosja realizując imperialną politykę dopuściła się napaści na niepodległe i suwerenne państwo – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej 1 marca.
Jak podkreślił, w ramach postępowania prokuratura będzie dokumentować wszystkie zdarzenia, które później staną się podstawą pociągnięcia winnych zbrodni do międzynarodowej odpowiedzialności karnej.
Pełne wsparcie i solidarność z Ukrainą
Minister poinformował, że rozmawiał w niedzielę z Prokurator Generalną Ukrainy Iryną Wenedytkową. – Prosiła mnie, żeby Polska zaangażowała się w dokumentowanie tych zbrodniczych działań, które dzieją się na Ukrainie. Wyraziłem pełne wsparcie, solidarność i gotowość do każdej pomocy, która jest możliwa w prawnych ramach – relacjonował Zbigniew Ziobro.
Minister Sprawiedliwości zwrócił również uwagę, że Polska odgrywa wiodącą rolę w organizowaniu wsparcia dla broniącej się przed rosyjską napaścią Ukrainy. – Na Ukrainie dzieją się rzeczy straszne, giną kobiety, dzieci. To wymaga okazania solidarności – podkreślił.
Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało prawie 2 tys. miejsc dla uchodźców w ośrodkach podległych resortowi. Wszystkie osoby pokrzywdzone przestępstwem, w tym ofiary działań wojennych uciekające z Ukrainy, mogą też liczyć na natychmiastowe i bezpłatne wsparcie ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Przede wszystkim jest to pomoc prawna, psychologiczna i materialna, w tym bony żywnościowe, obuwie, ubrania i pomoc tłumacza. Strona internetowa Funduszu Sprawiedliwości działa już w języku ukraińskim. Ministerstwo podjęło też współpracę z samorządami z południowo-wschodniej Polski, które – z racji swojego położenia terytorialnego – jako pierwsze udzielają pomocy osobom przybywającym z terenów Ukrainy.
Jednoznaczna reakcja prawna
Prokurator Dariusz Barski poinformował, że śledztwo w sprawie napaści na Ukrainę zostało wszczęte na podstawie art. 117 § 1 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim, każdy kto wszczyna lub prowadzi wojnę napastniczą, zagrożony jest karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności. – Przedmiotem tego śledztwa będą również inne zbrodnie, do których dochodzi na Ukrainie – podkreślił.
– Ukraina poprosiła Polskę o wsparcie w postępowaniu przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze. Kiedy widzimy te bomby, które wybuchają na osiedlach mieszkaniowych, kiedy widzimy, że Rosjanie nie wahają się mordować cywili, reakcja prawna całego świata musi być jednoznaczna – mówił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Informacje dotyczące przebiegu działań zbrojnych prowadzonych przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie, wskazują, że może dochodzić do działań naruszających prawo międzynarodowe oraz przepisy Kodeksu karnego. Chodzi o atakowanie stref sanitarnych, zabójstwa ludności cywilnej, niszczenie, uszkadzanie i zabór mienia.
Naruszenie tych dóbr prawnych państwa bezpośrednio sąsiadującego z Polską, godzi w bezpieczeństwo europejskie oraz międzynarodowe. Jest również skierowane przeciwko interesom wspólnoty międzynarodowej, w tym Rzeczypospolitej Polskiej.
Utrwalenie dowodów zbrodni
Uregulowania polskich, ukraińskich, rosyjskich i białoruskich przepisów karnych oraz prawa międzynarodowego czynią zasadnym i koniecznym wszczęcie śledztwa o przestępstwo z art. 117 § 1 Kodeksu karnego, celem zebrania, zabezpieczenia i utrwalenia dowodów tej zbrodni oraz wszechstronnego wyjaśnienia jej okoliczności.
Podczas śledztwa prokuratura będzie dokonywała ustaleń przede wszystkim w oparciu o osobowe źródła dowodowe, w tym od świadków, którzy schronili się na terytorium Polski.
W trakcie postępowania zostanie nawiązana ścisła współpraca z organami ścigania oraz wymiarem sprawiedliwości Ukrainy. Prokuratura podejmie również działania zmierzające do uzyskania dowodów na drodze międzynarodowej pomocy prawnej z innych państw, które mogą posiadać informacje istotne dla śledztwa.
źr. Ministerstwo Sprawiedliwości