„Wojny nigdy dość!”. Nowa wystawa w Muzeum Śląskim WIDEO
Powtarzające się błędy ludzi doprowadzają do złości, agresji i rozpętywania wojen. To główne przesłanie najnowszej wystawy w Muzeum Śląskim. Ekspozycja „Wojny nigdy dość!” to aktualny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości. Częścią wystawy są obrazy i dzieła artystów, którzy odpowiedzieli na przemoc wojenną sztuką. Karolina Komada.
Przygotowania do niej trwały dwa lata, od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Nowa wystawa w Muzeum Śląskim „Wojny nigdy dość!” to łącznie 50 prac. Choć różnią się techniką wykonania, wielkością i okresem, w którym powstały, to łączy ich wspólna tematyka. Tematyka wojny i przemocy.
„Obraz Augusta Vali, człowieka, którego wojna pozbawiła w zasadzie osobowości. Jako małe dziecko, aby nie być indoktrynowany przez ideologię faszystowską, matka wychowywała go jako dziewczynkę.”
– Artyści nieprofesjonalni wyczuleni są na to, co dzieje się w świecie. I momentalnie taką inspirację, taką potrzebę wewnętrzną mają, aby podzielić się swoimi przemyśleniami. Te prace są osobiste, odnoszą się do wspomnień, odnoszą się do własnej traumy, ale także bardzo uniwersalne – mówi Sonia Wilk, kuratorka wystawy.
Wbrew tytułowi, kuratorki wystawy wyrażają sprzeciw wobec agresji.
– Choć tytuł wydaje się paradoksalny, czy nawet kontrowersyjny, tak naprawdę jest stwierdzeniem faktu, że wojna jest czymś związanym z działalnością człowieka. Historia zatacza koło, a my wciąż nie potrafimy uczyć się na własnych błędach. Wynika z tego taka konkluzja, że człowiekowi nigdy dosyć, nigdy dość wojny, nigdy dość cierpienia – mówi Katarzyna Kościelny, kuratorka wystawy.
Prace artystów opowiadają, m.in. historie związane z I i II wojną światową, napadem Rosji na Krym czy historie o tym, co działo się na terenie Jugosławii.
– Staramy się zrozumieć, po co wojny są na świecie, to tak parafrazując tytuł wystawy, który niegdyś został zorganizowany w Warszawie. Pytamy też o całkiem prozaiczne kwestie, takie związane z naszym życiem codziennym. Np. pracami Zbigniewa Wypijewskiego, który jest tutaj reprezentowany, pytamy się o nasze poczucie patriotyzmu. Co my byśmy zrobili, gdyby ta wojna wybuchła – mówi Magdalena Łuków vel Broniszewska, kuratorka wystawy.
Wystawa w Muzeum Śląskim „Wojny nigdy dość!” będzie dostępna do 13 października 2024.