Kategorie

Wspinaczkową petardę szykują w Bytomiu! To Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych

Kolejna atrakcja sportowa powstanie w Rozbarku. Będzie to ponad 20 metrowa zewnętrzna ścianka wspinaczkowa o charakterze sportowym, która już wkrótce powstanie w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Będzie to jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie tak wysoka sportowa ścianka wspinaczkowa na zewnątrz. Jej powstanie jest możliwe dzięki pozyskaniu przez Klub Sportowy Skarpa Bytom 680 tys. zł dofinansowania w ramach programu „Sportowa Polska” z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

– To kolejne zewnętrzne dofinansowanie, jakie otrzymał nasz klub na realizację tej ważnej, sportowej inwestycji. Bardzo cieszymy się, że zostaliśmy docenieni przez Ministerstwo. Wkładamy dużo pracy w tę inwestycję i jest nam niezmiernie miło, że nasze starania zostały zauważone. Całą kwotę przeznaczymy na budowę zewnętrznej ścianki wspinaczkowej, która będzie dopełnieniem powstającego przy ul. Chorzowskiej Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. – Ponad 20-metrowa ścianka powstanie w miejscu, w którym wcześniej stał komin KWK „Rozbark”, a jej konstrukcja będzie nawiązywać do historycznego kształtu dolnej części komina – podkreśla Dobromir Bujak.

Przy budowie ścianki zewnętrznej wykorzystane zostaną fundamenty dawnego komina oraz konstrukcja czopucha, czyli elementu stanowiącego połączenie otworów wylotowych spalin z paleniska pieca lub kotła z kanałami kominowymi. Ponadto jej konstrukcja będzie również współgrać nie tylko z elewacją budynków, ale również z budowaną z drugiej strony ścianą zewnętrzną na elewacji budynku dawnej kotłowni.

Na terenie dawnej KWK „Rozbark” nadal trwają intensywne prace zarówno wewnątrz pokopalnianych obiektów, jak również na zewnątrz – na obszarze wydzielonego placu rekreacyjnego. Z kolei dookoła placu i budynku powstał 250 metrowy tor, z którego skorzystają zarówno miłośnicy biegów oraz jazdy na rolkach i rowerze.

Sporo się dzieje również wewnątrz obiektów, gdzie powstają kolejne atrakcje dla adeptów wspinaczki i sportów siłowych. Wewnątrz pokopalnianych budynków powstają dla wszystkich miłośników wspinaczki i siłowni atrakcje dostosowane do różnego stopnia zaawansowania. Powstała już boulderownia dla najmłodszych, gdzie będą mogli stawiać swoje pierwsze kroki we wspinaczce. Trwają prace nad rekreacyjną częścią do wspinania z liną. Z kolei na pierwszym piętrze powstaje strefa funclimb – dla najmłodszych adeptów wspinania oraz kolorowe, podświetlane atrakcyjne graficznie ściany. Natomiast dla fanów ostrego trenowania budowane są ściany systemowe – kilterboard i beastboard. Gotowa jest już także siłownia wewnętrzna, zaś w budynku szkoleniowo-noclegowym trwa montaż mebli. Już wkrótce będzie można organizować tu spotkania, warsztaty czy imprezy okolicznościowe.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”, dawnej „Heinitz-grube” została uruchomiona w 1863 roku. W 1971 roku połączona została z kopalnią „Łagiewniki”, a w 1999 roku KWK „Rozbark” w wyniku restrukturyzacji górnictwa została przekształcona w Zakład Górniczy „Bytom II”. Pod taką nazwą kopalnia działała do 2004 roku – wówczas zakład zlikwidowano, a ostatnią tonę węgla kamiennego wydobyto tutaj 31 lipca 2004 roku.

Warto podkreślić, że jednym z najciekawszych obiektów po byłej KWK „Rozbark” jest cechownia, we wnętrzu której Kazimierz Kutz kręcił jedną ze scen z filmu „Sól ziemi czarnej”. Obiekt ten razem z budynkiem administracyjnym w latach 2012-2014 został zrewitalizowany na potrzeby Teatru Tańca i Ruchu „Rozbark”. W tym roku odnowiono i ponownie uruchomiono niedziałający przez wiele lat zegar na fasadzie byłej cechowni. Z kolei w 2017 roku obok siedziby Teatru Rozbark stanęła odnowiona rzeźba górnika autorstwa Waltera Tuckermanna, którą przeniesiono z byłej KWK „Centrum”. Obecnie trwa rewitalizacja pozostałych obiektów po byłej KWK „Rozbark”.

Inwestycja związana z uratowaniem przed rozbiórką oraz rewitalizacja dawnej KWK Rozbark poprzez utworzenie unikatowego w skali kraju Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

źródło: UM Bytom

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wjechał w ludzi z premedytacją? Nowe WIDEO ze śmiertelnym wypadkiem w Katowicach na Mickiewicza szokuje!

Kierowca autobusu z w centrum Katowic wjechał w ludzi, zginęła 19-latka. ZTM wydaje OŚWIADCZENIE

Wyciek danych klientów TAURON! Energetyczny koncern zawiadamia policję

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button