Kategorie

Wstęp do wszystkich parków narodowych w Polsce będzie płatny

Za wstęp do wszystkich 23 parków narodowych w Polsce trzeba będzie zapłacić. Dodatkowe opłaty będą pobierane za fotografowanie i filmowanie, a w parkach znajdujących się w górach do ceny biletu zostanie doliczone 15 proc. na GOPR czy TOPR – podaje Prawo.pl.

 

  • Za wstęp do wszystkich 23 parków narodowych w Polsce trzeba będzie zapłacić

  • Parki będą mogły pobierać także inne opłaty za udostępnianie swojego obszaru

  • Do ceny biletu wstępu do parku narodowego położonego w obszarach górskich będzie doliczana kwota na rzecz organizacji ratownictwa górskiego jak GOPR czy TOPR

Bilety wstępu obowiązują obecnie w 11 parkach narodowych: Babiogórskim, Biebrzańskim, Bieszczadzkim, Gorczańskim, Karkonoskim, Magurskim, Narwiańskim, Świętokrzyskim, Tatrzańskim, Wigierskim i Wolińskim.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Silny wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Poszkodowanych trzech górników

Mała bohaterka wróciła do Polski. Agatka poddała się w USA protonoterapii

Rozbudowa drogi ekspresowej S1 w Sosnowcu. Umowa na wykonanie dokumentacji projektowej podpisana

W kolejnych 5 parkach narodowych (Białowieskim, Poleskim, Roztoczańskim, Słowińskim i „Bory Tucholskie”) płatny jest wstęp na określone szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe lub do konkretnych obwodów ochronnych. Prawo.pl informuje, że opłata za jednorazowy wstęp nie może obecnie przekraczać kwoty 8 zł.

Projekt ustawy o parkach narodowych zakłada, że za wstęp do wszystkich 23 parków narodowych w Polsce trzeba będzie zapłacić.

Projekt zakłada także rezygnację ze zwolnienia z opłat za wstęp dla mieszkańców gmin sąsiadujących z parkiem narodowym, pozostawiając je tylko dla mieszkańców gmin położonych jego w granicach.

Parki będą mogły pobierać także inne opłaty za udostępnianie swojego obszaru m.in. w celach filmowania i fotografowania, w szczególności w celach komercyjnych. W tym przypadku nie będzie urzędowo ustalonej maksymalnej stawki.

Natomiast do ceny biletu wstępu do parku narodowego położonego w obszarach górskich będzie doliczana kwota w proponowanej wysokości 15 proc. ceny biletu – na rzecz organizacji ratownictwa górskiego jak GOPR czy TOPR, działających na jego terenie.

Źródło: Prawo.pl.


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button