Wszystko wina Tuska? Ziobro na konferencji w Śląskiem WIDEO
Gdyby Donald Tusk nie zgadzał się na zaostrzanie pakietu klimatycznego, Polska mogłaby teraz eksportować węgiel i zarabiać – mówił dziś w Katowicach Zbigniew Ziobro podczas konferencji przed kopalnią Wujek.
„Na pewno węgiel w polskich domach nie byłby po 2 czy 3 tysiące złotych tylko byłby po 900 złotych, tak jaka jest jego cena po wydobyciu w kopalniach. Może byłby troszkę droższy, ale byłby po wielokroć bardziej opłacalny i powszechnie dostępny. Nikt by się nie bał, że tego węgla zabraknie. Brakuje go, bo właśnie była realizowana, głównie przez środowisko Platformy od Buzka począwszy przez Donalda Tuska, polityka likwidacji polskiego węgla” – mówił podczas konferencji Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
Prokurator generalny i prezes Solidarnej Polski przyjechał do Katowic, by złożyć hołd poległym górnikom z kopalni „Wujek”.
„Przyjechaliśmy tutaj, by okazać szacunek i solidarność ze środowiskiem górników. W tym symbolicznym miejscu. Oddać cześć tym z nich, którzy kiedyś oddali życie za wolną Polskę” – mówił Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
Ziobro zaznaczył, że „energetyka oparta na górnictwie może być supernowoczesna”. Jako przykład podał Japonię.
„Bardziej nowoczesną, ekologicznie też przyjazną energetykę. Taką, która będzie dawać tańszy prąd Polakom, tańsze ciepło do polskich domów i taką, która będzie jednocześnie gwarantować większą konkurencyjność naszego przemysłu w stosunku też do innych krajów Unii Europejskiej” – mówił Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości
Według polityków Solidarnej Polski rolą Śląska jest zapewnienie wielu lat surowca dla Polaków.
„W obliczu trudnej sytuacji gospodarczej, węgiel jest ciągle jednym z najtańszych nośników i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jak również, nie ma co do tego wątpliwości, że w Polsce jest węgla kamiennego jeszcze na 200 lat i to są badania naukowców” – mówił dziś Michał Wójcik, członek Rady Ministrów.
Polski węgiel, zdaniem polityków, nie jest w żadnym wypadku zagrożony. Według ich zapewnień , Polacy nie mają powodu do obaw, czym w przyszłości będą ogrzewać swoje domy.
Zbigniew Ziobro w Katowicach
„Przedłużyliśmy koncesje geologiczne nie o 4 nie o 5, 6 lat jak niektórzy chcieli, ale na maksymalną długość do 2044 roku” – mówił Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Podczas konferencji przed kopalnią Wujek padła też deklaracja, że Solidarna Polska będzie wnosić o uruchomienie inwestycji w złoża węglowe na Śląsku.
Michał Pietraszko/red.mps