reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Wybory do Parlamentu Europejskiego. To trzeba wiedzieć

9 czerwca odbędą się eurowybory. Może w nich zagłosować każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat. Do kiedy i gdzie załatwić najważniejsze sprawy związane z uczestnictwem w głosowaniu?

W 2024 roku w Polsce zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego.

reklama

Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W Polsce, wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych, a w każdym z nich wyborcy mogą głosować na różnych kandydatów, jeśli ci startują z ramienia tych samych krajowych partii politycznych. Podział okręgów w Polsce kształtuje się następująco:

reklama
  • Okręg 1.: województwo pomorskie;
  • Okręg 2.: województwo kujawsko-pomorskie;
  • Okręg 3.: województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie;
  • Okręg 4.: część województwa mazowieckiego (Warszawa i 8 powiatów: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński);
  • Okręg 5.: część województwa mazowieckiego (pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, które nie wchodzą w skład okręgu nr 4;
  • Okręg 6.: województwo łódzkie;
  • Okręg 7.: województwo wielkopolskie;
  • Okręg 8.: województwo lubelskie;
  • Okręg 9.: województwo podkarpackie;
  • Okręg 10.: województwa małopolskie i świętokrzyskie;
  • Okręg 11.: województwo śląskie;
  • Okręg 12. województwa dolnośląskie i opolskie;
  • Okręg 13. województwa lubuskie i zachodniopomorskie.

Zaświadczenia o prawie do głosowania // Zmiana miejsca głosowania

6 czerwca (czwartek) upłynie termin wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania oraz termin składania wniosków o zmianę miejsca głosowania.

Wyborca zmieniający miejsce pobytu przed dniem wyborów może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, jeżeli złoży pisemny wniosek w tej sprawie do dowolnie wybranego urzędu gminy. Po wydaniu zaświadczenia jest skreślany ze spisu wyborców, w którym został wcześniej ujęty. Uwaga – wniosek można złożyć tylko w formie papierowej.

Wyborca może zmienić miejsce głosowania, jeżeli złoży pisemny wniosek w tej sprawie do urzędu gminy, w której będzie przebywać w dniu wyborów, co skutkuje ujęciem wyborcy w spisie wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla adresu przebywania. Uwaga – wniosek można złożyć również za pomocą usługi elektronicznej dostępnej pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania 

Głosowanie przez pełnomocnika

31 maja (piątek) upłynie termin składania wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Głosować przez pełnomocnika mogą: 

  • wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  • wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy wniesiony do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której wyborca jest ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców, w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania.

Źródło: Gov.pl

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button