reklama
Kategorie

Wycinka drzew wg. nowych zasad. Przypilnuje ich armia urzędników za ponad mln zł!

28 sierpnia weszły w życie zmiany w ustawie o ochronie przyrody. Najistotniejsze dla mieszkańców nowości dotyczą wycinki oraz przycinki drzew i krzewów. Obowiązuje też nowy wzór wniosku. -Do tej pory o konieczności wydania zezwolenia na wycięcie drzewa decydował jego wiek, teraz jest to obwód pnia na wysokości 5 cm w zależności od gatunku – mówi Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. W przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego zezwolenie jest wymagane dla drzew o obwodzie pnia powyżej 35 cm, dla pozostałych gatunków – powyżej 25 cm.  -Jeżeli chodzi o krzewy, to nadal decyduje wiek i bez zezwolenia nie można wyciąć krzewu mającego więcej niż 10 lat – mówi Ewa Wyciślik.

 

 

Znowelizowana ustawa zobowiązuje spółdzielnie mieszkaniowe i zarządy wspólnot mieszkaniowych do poinformowania mieszkańców w sposób zwyczajowo przyjęty o planowanej wycince drzew lub krzewów na co najmniej 30 dni przed złożeniem wniosku do urzędu. Doprecyzowane zostały kwestie związane z przycinką drzew. Nie można usuwać gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony drzewa, chyba że konieczne jest usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych, utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa lub wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa.

Powiązane artykuły

 

 

Wprowadzony został nowy sposób obliczania wysokości opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, która jest zależna od obwodu pnia, gatunku drzewa i lokalizacji. Nie ma już zwolnienia z opłaty administracyjnej za usuwanie drzew i krzewów, które wyrosły lub zostały nasadzone na terenach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane. Trzeba pamiętać, że nieprzestrzeganie zapisów ustawy nadal wiąże się z karami pieniężnymi. Tylko w Rudzie Śląskiej, prezydent wydała 679 decyzji w związku z wnioskami o zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów, w 2015 roku do tej pory 376 decyzji.

 

Nowe przepisy, po części ułatwiające wycinkę niewielkich drzew i krzewów, powołują do życia prawdziwy las urzędników. Zgody na wycinkę miastom na prawach powiatu – a takich w woj.śląskim jest 19 – wydawać będzie teraz Urząd Marszałkowski w Katowicach. A to oznacza dla marszałka śląskiego konieczność wysupłania ponad 1.2 mln zł rocznie więcej. Na co? Na wypłaty dla nowych urzędników – a tych urząd marszałkowski do obsługiwania nowych obowiązków zatrudni ponad 30. <.>

 

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button