REKLAMA
PatronatyWiadomość dnia

Wyjątkowy jubileusz w Chorzowie. 25 lat Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym

Fundację zarejestrowano w 1991 roku, jako jedną z pierwszych tego typu w kraju. Początki nie były łatwe. Jednak dzięki współpracy z niemieckim ośrodkiem w Würzburgu, szybko i sprawnie, wprowadzono europejskie standardy. Pierwszy Specjalistyczny Punkt Wczesnej Rewalidacji (SPWR) powstał w Chorzowie, w 1997 roku. Kolejne placówki otworzono w Bielsku-Białej, Zawierciu, Częstochowie, Rybniku i Czerwionce-Leszczynach. Od tamtego czasu Fundacja prężnie współpracuje ze śląskimi szpitalami, gdzie jej specjaliści, docierają do chorych dzieci od razu po urodzeniu. Ponad 200 małych pacjentów objętych jest fachową opieką. Rehabilitacja prowadzona jest w domach, w obecności rodziców, którzy uczą się jak pomagać swojemu dziecku.

 

W ramach Fundacji działają również Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ), przeznaczone dla młodzieży i dorosłych ze sprzężoną niepełnosprawnością. Dzięki tego typu placówkom, podopieczni WTZ uczestniczą w aktywnym procesie rehabilitacji zawodowej i społecznej. Warsztaty funkcjonują w Chorzowie, Zawierciu i Czerwionce-Leszczynach.

 

Powiązane artykuły

Niezwykła szkoła na 25`lecie!

W 25 lecie swojej działalności fundacji udało się uruchomić niezwykły ośrodek dla dzieci i młodzieży niewidomych i niedowidzących z dodatkowymi niepełnosprawnościami. Fundacja czekała na ten moment przeszło 20 lat. W końcu po długich staraniach udało się. Marzenia o niezwykłej placówce, która zapewni kompleksową terapię dzieci niewidomych i niedowidzących w końcu się urzeczywistniły. Luka edukacyjna została wypełniona dzięki utworzeniu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ziemięcicach, na granicy Gliwic i Tarnowskich Gór.

 

W ośrodku od września ruszyło specjalne przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum, a także internat. Podopieczni ośrodka oprócz problemów z widzeniem zmagają się jednocześnie z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną, zaburzeniami emocjonalnymi oraz niepełnosprawnością sprzężoną. Aktualnie w przedszkolu i szkole edukuje się 20 podopiecznych. W ramach wczesnego wspomagania rozwoju rehabilitowanych jest 60 dzieci.  Docelowo naukę będzie mogło pobierać około stu uczniów, dla których w internacie przeznaczono 36 miejsc.

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ziemięcicach to przyjazne miejsca, gdzie dzieci otoczone są właściwą opieką przez kreatywny zespół, uczą i rozwijają się na najlepszym poziomie. Placówka całkowicie dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przyjazny budynek podzielony na kolorowe moduły, przeznaczony dla określonej grupy wiekowej, dostosowany do potrzeb i rozwoju każdego ucznia. Wszystko po to, aby dziecko czuło się jak w domu.

 

Dzięki Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym, setki dzieci i młodzieży uczestniczy w kompleksowym procesie rehabilitacyjnym. Dysfunkcje wzroku nie mogą być przeszkodą nie do pokonania. Wręcz przeciwnie, należy zrobić wszystko, by pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym uwierzyć w siebie. Trzeba chcieć zmienić coś na lepsze. Najważniejsze to działać i nie widzieć barier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button