BiznesSilesia Flesz najnowsze informacje

Te zawody dostaną powołanie do wojska

Pojawiły się kolejne szczegóły dotyczące wojskowych ćwiczeń zaplanowanych na rok 2023. Okazuje się, że jest pewna grupa zawodów, które mogą okazać się pożądane w armii. Kogo potrzebują w wojsku i kto powinien mentalnie nastawić się na możliwość wezwania na ćwiczenia?

 

W 2023 roku przewiduje się odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach zawodowej służby wojskowej do 17 128 osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia.

W projekcie przewidziano powołanie maksymalnie 200 tys. osób na ćwiczenia. Z tej liczby limit 38 tys. dotyczy żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej (tj. odbyli służbę lub szkolenie wojskowe), a limit 28 580 osób w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym w trakcie kształcenia. 
 
Ten ostatni limit dotyczy także osób, „które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej)”.

CZYTAJ TAKŻE: Będą powołania na ćwiczenia wojskowe. MON mówi o nawet 200 tys. osób

Kogo potrzebują w wojsku i kto powinien mentalnie nastawić się na możliwość wezwania na ćwiczenia?

Obowiązek udziału w kwalifikacji wojskowej obejmuje jedynie mężczyzn, przy czym jest jeden warunek – muszą oni ukończyć 19 rok życia. Powstał jednak projekt rozporządzenia, który zakłada, iż konieczność ta będzie dotyczyła również kobiet, kończących studia na kierunkach medycznych. 

Zapotrzebowanie jest przede wszystkim na informatyków oraz osoby związane z medycyną. W tym gronie wymienia się też pielęgniarki oraz kierowców zawodowych. 

Informatycy brani są pod uwagę głównie ze względu na wykorzystywane w armii technologie informatyczne. Te stają się coraz ważniejszym punktem nowoczesnego wojska.

Co jeśli rezerwista nie stawi się w jednostce?

Jeżeli dany rezerwista nie stawi się w jednostce w wyznaczonym dniu i o wyznaczonej porze, bez uzasadnionej przyczyny – do wojska może doprowadzić go policja.

Powodem odwołania się od obowiązku stawienia się w jednostce mogą być też trudne sytuacje życiowe. Na przykład ktoś się poważnie rozchorował albo ma chorą osobę pod opieką, żonę, dziecko lub rodzica. Może być to także sytuacja, gdy komuś urodziło się małe dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button