Silesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaTVS VIDEO

Wystawa pisanek w Bytomiu. Można oglądać od niedzieli

Od najbliższej niedzieli, 17 marca, aż do końca kwietnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie można oglądać wystawę pisanek. Prace przygotowali kroszonkarze z miast całego województwa. Jajka zostały ozdobione czterema różnymi technikami.

 

Kroszonki, czyli charakterystyczne dla Górnego Śląska pisanki, znów można oglądać na wystawie w bytomskim muzeum. Te tradycyjne malowane są w jednym kolorze, a na zabarwionej skorupce specjalnym narzędziem wyskrobuje się wzory. Na wystawie można zobaczyć prawie dwieście pisanek. Do artystycznych zdobień stosuje się jaja kurze i gęsie.

– Warto zaznaczyć, że było jedenastu debiutantów z czego wśród tych debiutantów były bardzo wysokie poziomy. Aż dwóch debiutantów otrzymało nagrody, to pierwsze miejsca. Prace były oddawane czterech kategoriach. Technika rytownicza, czyli jajka drapane. Technika malowania woskiem i inne techniki tradycyjne. Tutaj w tym mieście to przede wszystkim oklejanie sitowiem, ale też wytrawianie kwasem. I techniki nowatorskie mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kierownik działu etnografii Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Wśród pisanek znalazły się również takie, które wyglądem przypominają wycięte z papieru. Okazuje się, że dobrze przygotowana wcześniej skorupka jest w stanie wytrzymać nawet najbardziej precyzyjne cięcie. Tradycja przygotowywania pisanek przed Wielkanocą sięga dwustu lat wstecz, a kiedyś zajmowały się tym wyłącznie kobiety. Dawniej na Śląsku pisanki wykorzystywano również do zabawy,

Powiązane artykuły

– Dzisiaj dzieci szukają prezentu gdzieś w domu czy ogródku, zwykle od zajączka, najczęściej są to czekoladowe jajka. Dawniej znajdowały normalne pisanki. Albo były też bitwy na jajka, jajka zderzały się ze sobą, a ten który miał najsilniejsze jajka wygrywał. Albo walatka czyli wyścigi jajek. Budowano, usypywano górkę z ziemi czy gliny, a na niej jajka staczały się i to, które najdalej się dokulało to wygrywała osoba, do której należało to jajko – mówi Stefan Mazur, dział edukacji i popularyzacji Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

W podobnych zabawach będzie można wziąć udział w chorzowskim skansenie w niedzielę palmową. Ciesząca się popularnością wystawa kroszonek w muzeum w Bytomiu dostępna będzie do 30 kwietnia.

Fatima Orlińska

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button