Silesia Flesz najnowsze informacje

Wzrosła liczba chorujących na choroby zakaźne

Wraz z końcem pandemii COVID-19 wzrosła liczba chorujących na inne choroby zakaźne. Bilans 2023 r. to ponad 3.7 miliona zachorowań na grypę, z czego 1.7 miliona dotyczyło dzieci. W 2024 roku w Polsce potwierdzono już 26 tys. przypadków krztuśca, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich nieco ponad 700.

Krztusiec jest uznawany za jedną z najbardziej zakaźnych chorób. Szczepienia w ciąży są sposobem na ochronę siebie i płodu, a następnie noworodka i niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia. Ciąża to specyficzny okres w życiu kobiety, zmienia się wówczas odpowiedź organizmu na obecność bakterii czy wirusów, a choroby – zwykle przebiegające łagodnie – mogą w tym czasie być szczególnie niebezpieczne.

Aktualnie dla ciężarnych rekomendowane są szczepienia przeciwko: grypie, Covid-19, krztuścowi i wirusowi syncytium nabłonka oddechowego (RSV). Wielokrotnie wzrosła liczba notowanych zakażeń wirusem RSV. Należy pamiętać, że choroby te szczególnie ciężko przebiegają u noworodków.
 
Świadomość szczepienia u ciężarnych jest zróżnicowana. Przeprowadzone w 2018 roku przez Konsultanta Krajowego ds. Medycyny Rodzinnej prof. Agnieszkę Mastalerz-Migas badania ankietowe skierowane do lekarzy rodzinnych wykazały, że ponad połowa ich pacjentek nie szczepi się pomimo zaleceń, a jedynie nieco ponad 20% najpewniej wykona zalecone szczepienie.

Czym jest krztusiec?

Krztusiec (koklusz) to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych wywoływana przez bakterię Bordetella pertussis. Od kilku lat stanowi duże zagrożenie zdrowotne dla społeczeństwa.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniom są szczepienia ochronne. Spadek akceptacji dla nich na skutek działań ruchów antyszczepionkowych, ograniczony dostęp do szczepień w okresie pandemii COVID-19, a także wygasanie odporności zbiorowej z powodu niepodawania dawek przypominających osobom dorosłym to przyczyny tak dramatycznej sytuacji w kraju.

Według kalendarza szczepień ochronnych szczepienia szczepionką skojarzoną przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi powinny zostać podane dzieciom w 2., 3.–4., 5.–6. miesiącu życia, między 16. a 18. miesiącem życia, a następnie szczepienia przypominające w 6. i 14. roku życia.

Aby zapewnić ochronę noworodkom i niemowlętom, które z racji wieku nie mogą jeszcze zostać zaszczepione, wdraża się tzw. strategię kokonową, czyli wyszczepienie dorosłych mających kontakt z maluchem. Szczepienie w okresie ciąży chroni przed zachorowaniem nie tylko matkę, ale również dziecko w pierwszych tygodniach jego życia – ochronne przeciwciała przechodzą przez łożysko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button