Z ostatniej chwili: Kobieta i mężczyzna poszukiwani po zawaleniu się kamienicy w Cieszynie
Trwa akcja poszukiwawcza po zawaleniu się kamienicy w Cieszynie na ulicy Głębokiej. Około 4 rano 29 grudnia 2024 roku doszło tam prawdopodobnie do wybuchu gazu. Poszukiwany jest mężczyzna, który mieszkał na pierwszym piętrze i kobieta, która mieszkała na drugim piętrze.
AKTUALIZACJA godzina 13:00
Na gruzowisku pracuje 170 strażaków, są to zastępy 10-12 osobowe, które cały czas się zmieniają. W kamienicy, która uległa katastrofie, zameldowanych było 11 osób. Nie ma kontaktu z dwoma osobami. To 46-letni mężczyzna, który mieszkał na drugim piętrze i 78-letnia kobieta, która mieszkała na pierwszym piętrze. Strażacy zakładają, że poszukiwani mogą znajdować się pod gruzami kamienicy przy ulicy Głębokiej w Cieszynie. Jedna z mieszkających w kamienicy kobiet wyszła do pracy wcześnie rano, jeszcze przed wybuchem. Jeden z mężczyzn wydostał się z kamienicy o własnych siłach.
Na miejscu, gdzie zawaliła się kamienica w Cieszynie, pracują także prokuratorzy. Prowadzą postępowanie w sprawie sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub mieniu, takiego jak zawalenie budowli lub pożar.
Ile będzie trwała akcja strażaków w Cieszynie
Przed południem na miejscu zawalenia kamienicy pracowało 160 strażaków. Ogień został ugaszony, ale jak powiedział dziennikarzom komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Mariusz Feltynowski, który przyjechał na miejsce, poszukiwania nie mogą się rozpocząć, dopóki nieustabilizowane zostaną resztki kamienicy. Do tego momentu nie ma też możliwości wpuszczenia na gruzowisko psów ratowniczych.
Na konferencji prasowej zwołanej w Cieszynie o godzinie 11:00, 29 grudnia 2024 roku, strażacy nie byli w stanie określić jak długo będą prowadzone działania. Zdaniem komendanta głównego wszystko wskazuje na to, że będzie to akcja długotrwała, prawdopodobnie kilkunastogodzinna. Strażacy muszą usunąć gruz i ustabilizować jedna ze ścian kamienicy. Po usunięciu elementów drugiego piętra będzie możliwe użycie kamer termowizyjnych.
Wybuch gazu przyczyna pożaru i zawalenia się kamienicy w Cieszynie
Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, ale zdaniem strażaków pracujących w Cieszynie wszystko wskazuje na to, że przyczyną katastrofy był wybuch gazu na drugim lub trzecim piętrze kamienicy. To on doprowadził do zawalenia się ściany frontowej i pożaru, który rozprzestrzeniał się na sąsiednie kamienice. Ewakuowano 18 osób, a trzy osoby zostały poszkodowane. W kamienicy były 3 mieszkania. Pożar wybuchł około godziny 4 nad ranem w kamienicy przy ulicy Głębokiej 32. W kamienicy zameldowanych było 11 osób, z czego dwie są poszukiwane. Kamienica należy do Zarządu Budynków Miejskich w Cieszynie.