REKLAMA
Kategorie

Za tegoroczne Święta Wielkanocne zapłacimy więcej [WIDEO]

Odwiedzamy sklepy i targ w Pszczynie. Wideo na końcu tekstu

Szacuje się, że Wielkanoc 2022 każdą rodzinę kosztować będzie więcej przeciętnie 535 złotych. To więcej niż przed rokiem. Droższe są masło, mięso, cukier, szynka, jajka. Co na to klienci?

 

– Tutaj te najczęściej kupowane artykuły spożywcze na Wielkanoc 2022 są droższe o około 20 proc. Drożeje np. masło – to jest wzrost ceny prawie o 35 proc. Także cukier  jest około 30 proc. droższy, mięso drobiowe – tutaj notujemy podobny wzrost cen. No i mąka, potrzebna chociażby do wypieków świątecznych – tu jest też wzrost cen o około 25 proc. To oczywiście odbija się też na cenie pieczywa – mówi prof. Małgorzata Kieżel, Katedra Zarządzania Marketingowego i Turystyki UE w Katowicach.

Co konsumenci już zauważają, robiąc zakupy w piekarni. Jednak największy wzrost cen klienci odczują w przypadku tłuszczów, które wzrosły nawet o 50 proc. Podwyżki dotyczą także paszy dla kur, w konsekwencji czego tegoroczne pisanki będą droższe o 14 proc.

Ile kosztuje pieczywo?

– Baba wielkanocna kosztuje 20-30 proc. więcej. Tak, jak kiedyś się kupowało na przykład pół kołacza, to teraz się kupuje 1/4 kołacza albo 1/8 kołacza. Tyle, ile faktycznie się zjada, nie? – mówi nam pani Joanna, sprzedawczyni w piekarni.

– Mąki i oleje zdrożały. Przeszło 20 proc. więcej za mąkę trzeba zapłacić, a za olej 30 proc. więcej – mówi Teresa, sprzedawczyni.

Dużo więcej niż w zeszłym roku trzeba zapłacić również za nabiał oraz mięso.

– Dużo schodzi nam boczku wędzonego czy teraz kiełbasy świątecznej – schodzi surowa biała albo parzona. No, powiem szczerze, że najwięcej klienci zapłacą za wołowinę, bo jest bardzo droga w tym roku. I ogólnie wędliny też poszły do góry. Praktycznie – zapłacimy o połowę więcej, niż wcześniej. Takie szynki na przykład poszły o 10 zł do góry, to samo mięso. Dużo, dużo – mówi pani Małgorzata, sprzedawczyni na stoisku mięsnym.

Klienci przyznają, że podwyżki są odczuwalne. Dziś zakupy rzędu dwustu, trzystu złotych to standard, co nie przekłada się na liczbę zakupionych produktów.

– Na pewno są różnice cenowe, tak szacuję około 15 proc. gdyby wziąć średnią. Na pewno warzywa są droższe, pieczywo może też trochę podrożało, no i mięso. Mięso też oczywiście podrożało – mówi Katarzyna, mieszkanka Pszczyny.

– Sprzedawca do zieleniaka nie przywiózł sałaty lodowej, bo w skupie kosztuje 10 złotych. Za te paczki, co tutaj mam, oprócz tej jednej siatki, dwóm wnuczkom i synowej – dałam 300 złotych. I mogę pokazać, co w nich jest, o. Nie ma rarytasów, a 300 złotych – prezentuje nam zawartość torby pan Stanisław, mieszkaniec Pszczyny.

Droga Wielkanoc 2022. Powody

Rosnące wciąż ceny są wypadkową ostatnich wydarzeń w świecie. Dwa lata pandemii Covid-19, teraz wojna w Ukrainie i w konsekwencji pnąca się w górę inflacja, która dziś sięga blisko 11 proc. , to te czynniki, które decydują o  tym, że tegoroczne święta wielkanocne konsumentów będą kosztowały odczuwalnie więcej. Co ciekawe, z deklaracji sondażowych wynika, że skromniejsze święta będą u ludzi młodszych, którzy często posiadają zobowiązania kredytowe.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ O CENACH NA WIELKANOC 2022

 

Fatima Orlińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button