Żabie doły w Bytomiu już gotowe [ZDJĘCIA] Wyglądają CUDOWNIE!
Rewitalizacja Żabich Dołów w Bytomiu dobiega końca! Inwestycja pochłonęła prawie 3 mln zł., miała na celu m.in. uporządkowanie ruchu turystycznego.
ZOBACZCIE KONIECZNIE TOP 5 NEWSÓW SILESIA FLESZ! [24-30.09.2018]
Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Żabie Doły to bez wątpienia jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w naszym regionie. Dla miłośników industrialnej turystyki, którzy rozpoczęli eksplorowanie Górnego Śląska od wypadu „na Żabie Doły” to prawdziwy szok i zaskoczenie, bo tamtejszy spokojny, zielony krajobraz zupełnie nie przystaje do wyobrażenia o „czarnym” Bytomiu. To właśnie tu na własne oczy przekonać się można o sile przyrody.
Na uporządkowanie ruchu turystycznego w Żabich Dołach złożyły się prace chroniące bioróżnorodność tego miejsca, jak i takie, które ułatwią obserwacje miłośnikom przyrody. A podglądać w Żabich Dołach jest co, bo obszar zaliczany jest do grupy terenów ornitologicznie cennych. Występuje tu około 129 gatunków ptaków, w tym 76 gatunków lęgowych. W ramach prac wykonano ścieżki edukacyjne o łącznej powierzchni około 9450,00 m2.
Powstały też schody terenowe, które pomogą spacerowiczom w dostępie do ścieżek powstałych na nieczynnych nasypach kolejowych. Dzięki nowym obiektom, możemy być bliżej natury, pokazywać ją najmłodszym.
OGLĄDAJ TAKŻE: Świętochłowice: Stadion żużlowy na Skałce czeka remont
Świętochłowice: Stadion żużlowy na Skałce czeka remont. Umowa z wykonawcą już podpisana [WIDEO]
To doskonałe miejsce na lekcję przyrody, ale też historii Bytomia, która przecież od wieków związana jest z przemysłem. Do edukacji przyrodniczej z pewnością przysłużą się też nowe wiaty edukacyjne i oznakowane ścieżki – mówi prezydent Damian Bartyla.
Wzrok przykuwają również estetyczne drewniane barierki przy wiaduktach oraz schody terenowe. Ciekawostką są też nowe sadzawki do rozrodu płazów, a także budki lęgowe dla małych ptaków i nietoperzy oraz pływające wysepki do gniazdowania ptaków wodnych. W ramach robót zieleniarskich, uporządkowano drzewostan przy ul. Krzyżowej.
Znikły stamtąd chore drzewa, a w ich miejsce nasadzone zostały nowe. Ładniej prezentują się również przyczółki wiaduktów kolejowych, w których uzupełniono tynki i nadano nieco barw kolorowym graffiti. Zamontowano też elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci. Już wkrótce dla Żabich Dołów stworzony zostanie portal internetowy i aplikacja na smartfony, która wspierać będzie grę terenową.Źródło: UM Bytom