Zabrze: Ćwiczenia policyjnych pirotechników w kopalni Guido [ZDJĘCIA]
Zakończył się cykl ćwiczeń w kopalni Guido dla nieetatowej grupy policjantów zajmujących się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym w swoich jednostkach. Szkolenia prowadzone były przez Wojewódzkiego Koordynatora Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego z KWP w Katowicach oraz zawodowych pirotechników z katowickiego SPAP-u. Działania w kopalni były elementem przygotowania służb do nadchodzącego szczytu klimatycznego oraz wydarzeń o charakterze terrorystycznym.
Sejmik wdepnął w KAŁUŻĘ, a prezydent Rybnika potknął się o alkomat. Zobaczcie nowe TOP 5 SILESIA FLESZ!
Szkolenia w kopalni Guido w Zabrzu rozpoczęły się we wrześniu i trwały kilka tygodni. Ćwiczenia były przeznaczone dla policjantów z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Piroechnicznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Szkolenia te zostały zorganizowane przez Wojewódzkiego Koordynatora Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego z katowickiej komendy wojewódzkiej oraz Zespół Minersko-Piroteczniczny Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji.
Dzięki uprzejmości dyrektora kopalni Guido, możliwe było się przeprowadzenie szkoleń w warunkach podziemnych. Według założonego scenariusza, policyjni pirotechnicy musieli działać w stanie wyżej konieczności i pracować w niełatwych okolicznościach, takich jak: nieoświetlone korytarze, problemy z łącznością, braki odpowiedniego sprzętu, co dodatkowo wpływało na poziom trudności szkolenia i przygotowywało uczestników do działań w warunkach ekstremalnych.
Policjanci mieli za zadanie zabezpieczyć i rozbroić materiały wybuchowe, które faktycznie zostały „podłożone” przez szkolących. Ponadto musieli również udzielić pomocy rannym, ewakuować osoby, poszukiwać zaginionego w korytarzach dziecka, podjąć negocjacje ze sprawcą-zamachowcem oraz rozwiązać sytuację związaną z zakładnikami.
Każde z ćwiczeń zakładały inny rodzaj zagrożeń i trudności, tak by zawsze pojawiał się w grupie szkolonej element zaskoczenia.
Celem szkolenia było zdobycie doświadczenia i przećwiczenie dotychczas zdobytej wiedzy, związanej z reagowaniem w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego. Podczas podsumowania szkolenia wyciągnięto nowe wnioski w zakresie systemu dowodzenia akcją, podejmowania decyzji, przyjętej taktyki i sposobu działania przez grupy rozpoznania minersko-pirotecznicznego, co pozwoli jeszcze bardziej podnieść umiejętności policyjnych pirotechników.
W ramach tegorocznego cyklu przeszkolonych zostało ponad 200 funkcjonariuszy z woj. śląskiego, opolskiego i łódzkiego.
(źr: Śląska Policja)