Zabrze: Kultowy festiwal się nie odbędzie
XXIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” się nie odbędzie. Decyzja podyktowana jest złą sytuacją finansową Miasta Zabrze – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Teatr Nowy w Zabrzu.
Ze względu na trudną sytuację finansową Miasto Zabrze i konieczność dokonywania oszczędności, nie odbędzie się XXIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2024.
– Wierzymy mocno, że od nowego roku wszystko wróci do normy, że nasz teatr będzie mógł normalnie tworzyć i pracować… Zapraszać Państwa w świat sztuki, brać udział w tworzeniu kultury miasta Zabrze, wypełniać nasze statutowe zadania… i swoją misję – czytamy w komunikacie.
Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej
Festiwal, którego organizatorem jest zabrzański Teatr Nowy ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym.
Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu. Na przestrzeni dwudziestu jeden poprzednich edycji festiwalu gościliśmy m. in. Teatr Studio, Teatr Polonia, Teatr Powszechny, Teatr Rozmaitości w Warszawie; Teatr Współczesny w Szczecinie; Teatr Nowy i Teatr im. S. Jaracza w Łodzi; Teatr Wybrzeże w Gdańsku; Teatr Polski we Wrocławiu; Teatr Stary i Teatr Ludowy w Krakowie; Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Teatr Polski w Bielsku – Białej, TR Warszawa, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Teatr Wierszalin w Supraślu, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, a także Teatry z Gruzji i Ukrainy. Festiwal ma charakter konkursu, a Jury oraz Jury „Młodych” decyduje o przyznaniu nagród w kilku kategoriach. Festiwal Dramaturgii Współczesnej oprócz spektakli konkursowych obfituje również w szereg imprez o charakterze edukacyjnym m. in. warsztaty dramatopisarskie i aktorskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno – społecznych tzw. „Smykom rzeczywistość przedstawiona”, dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych i inne.