Zabrze: Wieża ciśnień po remoncie poleca się dla zwiedzających
Po kompleksowym remoncie można już zwiedzać zabrzańską wieżę ciśnień. Dziś w ramach otwarcia zorganizowano tu XVIII Dzień Nauki, podczas którego uczniowie mogli obejrzeć wystawy edukacyjne.
– Mi najbardziej zależy, żeby dzieciaki zdały sobie sprawę, że węgiel nie jest tylko pod ziemią, ale jest wokół nas, że sami jesteśmy zbudowani z węgla. Nam zależy na tym, żeby opowiadać o pierwiastku C – mówi Grzegorz Tomaszewicz, przewodnik.
– Dziś oddajemy przepiękną ekspozycję dla młodzieży, która myślę, że będzie mogła lepiej zrozumieć nie tylko chemię, ale cały wszechświat. Bardzo interesująca ekspozycja, a przecież stosunkowo nie tak dawno jeszcze w tej przestrzeni było jedno wielkie cmentarzysko gołębi – mówi Małgorzata Mańka- Szulik, prezydent Zabrza.
Zabrzańska wieża ciśnień została wybudowana w 1909 roku. Po rewitalizacji mieszkańcy mogą nie tylko oglądać interaktywną wystawę o węglu, ale także skorzystać z lokalu gastronomicznego, który znajduje się 40 metrów nad ziemią.
– Kolejny bardzo ważny obiekt obok kopalni Guido, Sztolni Królowa Luiza, które do tej pory były naszymi sztandarowymi obiektami. Teraz dochodzi nam wieża ciśnień. Bardzo ważny obiekt, jedna z najbardziej reprezentatywnych tego typu wież na Śląsku, no i z bardzo niewielu takich obiektów uratowanych, zrewitalizowanych – mówi Bartłomiej Szewczyk, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Całkowity koszt rewitalizacji wieży ciśnień wyniósł ponad 34 mln zł, z czego prawie 24 mln zł pozyskano z unijnego dofinansowania.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
Paweł Jędrusik