KategorieZdrowie

Zaćma. Konsultacje bez skierowania i w jeden dzień

Z myślą o starszych mieszkańcach powiatu zawierciańskiego i okolicznych gmin, Szpital Powiatowy w Zawierciu organizuje konsultacje okulistyczne, na które można przyjść bez skierowania. Badania będą prowadzone w kierunku wykrycia zaćmy, choroby, która nieleczona może spowodować całkowitą utratę wzroku.

Krótsze kolejki do operacji zaćmy

Dla osób cierpiących na zaćmę, znaczne pogorszenie wzroku w połączeniu z zaawansowanym wiekiem sprawia, że często stają się one zależne od osób trzecich. Niestety, zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do lekarza czy poradni okulistycznej wiąże się z koniecznością dojazdu, procedura uzyskania kwalifikacji do operacji zaćmy sprawia kłopot i jest czasochłonna.

– Wprawdzie zniesienie przez NFZ limitów na usuwanie zaćmy znacznie skróciło kolejki do zabiegu, ale nie rozwiązało wszystkich problemów. Mamy świadomość, że dla starszych mieszkańców powiatu trudnością może być potrzeba uzyskania skierowania od lekarza POZ przed wizytą u okulisty. Dla osoby ze znacznym ubytkiem wzroku, która nie ma wokół siebie kogoś, kto zawiezie ją do przychodni, każda dodatkowa wizyta u lekarza jest wyzwaniem -przyznaje dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu, Piotr Zachariasiewicz. 

Stąd pomysł, by zorganizować badania przesiewowe w różnych lokalizacjach, bez potrzeby posiadania skierowań.  

Z konsultacji będzie można skorzystać już w najbliższy czwartek, 12 września w poradni okulistycznej zawierciańskiego  szpitala. Niecały tydzień później – 20 września, okulista będzie przyjmował chętnych w Szpitalu Powiatowym w Myszkowie.

Aby uniknąć kolejek i do minimum skrócić czas oczekiwania, na badania obowiązują zapisy. Zgłaszać można się pod numerem telefonu: 885 999 153. 

Kto powinien skorzystać z badań w kierunku zaćmy? 

-Każda osoba po 55 roku życia, która zauważa u siebie co najmniej jeden z wymienionych objawów: stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia, szybsze niż zwykle męczenie się oczu, przymglone widzenie, zniekształcone lub podwójne widzenie przedmiotów czy nadwrażliwość na światło – wymienia Ewa Karoń, kierownik Oddziału Okulistyki Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Zaćmie nie można zapobiec. Jedyną metodą leczenia jest zabieg. Mieszkańcy Zawiercia i okolic mają możliwość usunięcia zaćmy na miejscu w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Zabieg jest bezpłatny, refundowany przez NFZ, a czas oczekiwania to od jednego do czterech tygodni. Sam zabieg jest krótki -trwa ok. kwadransa i całkowicie bezbolesny. Dzięki wysokiej klasy sprzętowi, jaki posiada szpital i możliwości zaoferowania pacjentom soczewek renomowanych firm, czas rekonwalescencji po zabiegu skraca się do minimum.

MAZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button