Silesia Flesz najnowsze informacje

Zaczęło się. Sylwestrowi oszuści w akcji

Listopad i grudzień, to miesiące, w których wiele osób planuje wyjazd świąteczny lub też noworoczny i szuka najlepszej oferty noclegowej. Przeglądając w pośpiechu internetowe ogłoszenia, często dajemy się skusić atrakcyjną ceną, nie zwracając uwagi na formalności i szczegóły. Zachęcona atrakcyjną ofertą 23-latka zrobiła przelew i straciła 900 złotych.

Przeglądając internetowe ogłoszenia, również te umieszczone na portalach społecznościowych niejednokrotnie dajemy się skusić atrakcyjną ceną, nie zwracając uwagi na zagrożenia, jakie mogą nas czekać.

Do żorskiej komendy Policji zgłosiła się 23-latka, która właśnie na jednym z popularnych portali sprzedażowych znalazła atrakcyjną ofertę wynajmu domku w Zakopanem. Początkowo kontakt ze sprzedającą był bardzo szybki i rzeczowy, lecz tylko do momentu, w którym poszkodowana przelała oszustowi 900 złotych zaliczki. Tak jak to najczęściej bywa w takich sytuacjach, sprzedający chwilę później zerwał kontakt z pokrzywdzoną.

Podobne sytuacje spotykają osoby, które szukają atrakcyjnych ofert sprzedaży różnych przedmiotów w bardzo atrakcyjnych cenach, początkowo dobry kontakt kończy się w momencie, w którym tracimy swoje oszczędności. Zjawisko oszustwa „na kwaterę” szczególnie często występuje w okresie wakacyjnym i świątecznym, a szczególnie wtedy, kiedy do ostatniej chwili czekamy na specjalną ofertę wyjazdu. Niejednokrotnie sprzedający przesyłają specjalnie przygotowane linki, za których pośrednictwem doprowadzają do wyłudzenia naszych danych, a czasem nawet utraty większej ilości oszczędności.

Planując wakacyjny wypoczynek lub weekendowy wyjazd w nieznane, łatwo stracić czujność. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na cenę, zapominając o sprawdzeniu wybranego obiektu noclegowego. „Zarezerwuj dziś”, „mega okazja”, „super oferta”- to właśnie takie slogany przyciągają naszą uwagę.

Co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustwa „na kwaterę”?

  1. Gdy wybierzemy już konkretny obiekt, zweryfikujmy jego realne istnienie. Sprawdźmy, jaki ma dokładny adres, czy podane są pełne dane do kontaktu, a także czy posiada zdjęcia. Najprościej znaleźć te informacje na stronie internetowej, jeśli takową obiekt posiada.
  2. Należy zachować ostrożność podczas dokonywania płatności. Unikajmy zapłaty przelewem bankowym lub gotówką. Lepiej jest skorzystać z płatności kartą oraz zachować dowód wpłaty wraz z korespondencją potwierdzającą rezerwację (email, sms itp.).
  3. Nie klikajmy w linki przesłane rzekomo od sprzedającego lub z obiektu noclegowego oraz nie udostępniajmy kodów BLIK.
  4. Warto doczytać czy przysługuje nam możliwość odwołania rezerwacji.

Co zrobić, jeśli okaże się, że padliśmy ofiarą wakacyjnego oszustwa „na kwaterę”? Wraz z zachowaną dokumentacją rezerwacji, korespondencją, fakturą lub fikcyjną umową wynajmu należy jak najszybciej udać się do najbliższej jednostki policji i zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Źródło: KMP Żory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button