Zagrożenia CBRNE na wakacjach. O co chodzi?
W czasie wakacji można się spotkać z wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Wśród nich znajdują się zagrożenia CBRNE, które mogą wystąpić w przestrzeni publicznej, na lotniskach, w obiektach sportowych, jak i w domu. Czym są zagrożenia z obszaru CBRNE? Jak ich unikać i jak postępować w przypadku zdarzenia?
Zagrożenia CBRNE (chemiczne, biologiczne, radiacyjne nuklearne oraz związane z eksplozją) mogą stanowić realne niebezpieczeństwo. Dlatego warto wiedzieć, jak się zachować w danej sytuacji i jak postępować, aby zminimalizować ryzyko tych zagrożeń.
Z zagrożeniami CBRNE możemy się zetknąć w naszym codziennym życiu (w domu, zakładzie pracy, placówce medycznej, szkole). Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Zagrożenia biologiczne
Wśród zagrożeń CBRNE znajdują się zagrożenia biologiczne, czyli wszystkie te, które pochodzą od organizmów biologicznych, a stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. To m.in. pasożyty wewnętrzne czy drobnoustroje komórkowe, które mogą prowadzić do zakażeń, alergii bądź zatruć.
Zapobiegać takim zagrożeniom można poprzez dbanie o odpowiednią higienę np. częste mycie rąk, a także poprzez niespożywanie niesprawdzonych posiłków. W ekstremalnych przypadkach, gdy wykryto zagrożenie masowe należy stosować się do poleceń służb.
Zagrożenia chemiczne
Z kolei zagrożenia chemiczne to te, w których doszło do uwolnienia niebezpiecznych dla ludzi i środowiska chemikaliów – związków, mieszanin lub roztworów. W zależności od substancji mogą być one drażniące, toksyczne, uczulające lub rakotwórcze.
Przykładowymi czynnikami rakotwórczymi są m.in. organiczne substancje chemiczne wykorzystywane w przemyśle, metale ciężkie, a także alkohol. „Właściwie w każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, od tych wykorzystywanych w domu jak np. środki czystości oparte na chlorze czy preparaty do udrażniania rur, po te stosowane w przemyśle” – wyjaśniło RCB.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, na której można znaleźć podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją. Podstawowym celem tego projektu jest zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach CBRNE i prawidłowych sposobach postępowania w sytuacji, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia.
Źródło: gov.pl