Zagrożenie powodzią. Sztaby kryzysowe w miastach
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 3. stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, które obejmą m.in. województwo śląskie. Jest to najwyższy stopień, który w zakresie opadów jest wydawany niezwykle rzadko. W miastach zwoływane są sztaby kryzysowe.
Sztab kryzysowy w Rudzie Śląskiej
Sztab kryzysowy powołał prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.
Praktycznie w tym samym czasie powołałem sztab kryzysowy, w skład którego wchodzą służby zarządzania kryzysowego, rudzkich wodociągów, straży pożarnej, straży miejskiej oraz pozostałych służb mundurowych działających w naszym mieście. Podczas zorganizowanego spotkania obecna była także strona górnicza, co jest niezwykle ważne w kontekście specyfiki naszego miasta i potencjalnych terenów zalewowych – mówi Michał Pierończyk, prezydent miasta Ruda Śląska.
Podczas spotkania ustalono, że w magazynie przeciwpowodziowym przygotowanych zostało 1 300 worków z piaskiem. W rezerwie do napełnienia przygotowanych jest kolejnych 3 000. W gotowości jest specjalistyczna ładowarka do piasku o przepustowości 1 000 worków/godz. W pogotowiu są także specjalistyczne rękawy przeciwpowodziowe.
Od rana na terenie miasta pracownicy PWIK sprawdzają i udrażniają wpusty uliczne m.in. z zalegających liści. Sprawdzone zostały także wloty zbiorników retencyjnych.
Sztab kryzysowy w Gliwicach
Prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka spotkała się z szefami Centrum Ratownictwa Gliwice oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, aby sprawdzić stan przygotowań miasta do ewentualnego przyjęcia dużej ilości wody oraz ustalić plan działań na najbliższe dni.
Sytuacja pogodowa jest bardzo dynamiczna i w razie potrzeby miasto musi być gotowe na różne scenariusze. Prezydent Gliwic rozmawiała ze służbami miejskimi o stanie przygotowań do ewentualnych interwencji i planie działań na najbliższe godziny i dni. Sprawdzona została drożność kanalizacji deszczowej w newralgicznych miejscach. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Katarzyna Kuczyńska-Budka wystosowała też apel do służb ratunkowych o pełną mobilizację i czujność.
W razie potrzeby – w sytuacji zagrożenia lub zalania należy, w pierwszej kolejności zadzwonić pod numer alarmowy 112, a dyspozytorzy skierują zgłoszenie w odpowiednie miejsce. Można też skontaktować się z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Gliwice w Centrum Ratownictwa Gliwice, dzwoniąc pod całodobowy numer telefonu 32/231-98-76.
Sztab kryzysowy w Ustroniu
Według synoptyków IMGW powodzią zagrożone są szczególnie rejony górskie. Paweł Sztefek, burmistrz miasta Ustroń wystosował specjalny komunikat dla mieszkańców: