Silesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Kiedy?

W ministerstwie zdrowia trwają prace nad zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów. Zakaz ich sprzedaży może wejść w życie jeszcze przed wakacjami. 

Będzie zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów? Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, wzrosła liczba nieletnich, którzy sięgają po likuidy. Lekarze alarmują, że jeden – przeważnie chińskiej produkcji – papieros pod względem szkodliwości dla zdrowia odpowiada trzem paczkom tradycyjnych papierosów.

Jak przypuszcza wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów być może uda się wprowadzić jeszcze przed wakacjami 2024. – Idealnie byłoby, gdyby udało się to zrobić do wakacji – ocenił podczas wizyty w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Zakaz, czy tylko ograniczenie sprzedaży?

Jeśli chodzi o jednorazowe e-papierosy to w moim odczuciu jedynie zakaz i to dosyć twardy, może doprowadzić do sukcesu. Bo inaczej producenci będą szukali luk, niedociągnięć w przepisach i to nie spełni swojej roli. Ja jestem za zakazem całkowitym tych jednorazowych e-papierosów – zapewnia wiceszef MZ cytowany przez Radio ZET.

Powiązane artykuły

W Polsce w ostatnich latach bardzo wzrasta sprzedaż „jednorazówek”. W 2022 r. sprzedano 32 mln sztuk, a w 2023 r. już ponad 100 mln sztuk. Co piąty sprzedawany na świecie papieros to właśnie jednorazowy e-papieros smakowy. 

Wpływ e-papierosów na zdrowie

Jak czytamy w portalu Apteline, wpływ e-papierosów na zdrowie należy rozpatrywać w dwóch kontekstach: w porównaniu z tradycyjnym paleniem tytoniu oraz w odniesieniu do palenia wyłącznie papierosów elektronicznych.

Zgodnie z obecną wiedzą na temat używania nikotyny należy powiedzieć, że:

  • e-papierosy są mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych;
  • nie można jednak uznać je za „zdrowe” – zawierają nikotynę i mogą przyczynić się do uzależnienia;
  • palenie e-papierosów ma negatywny wpływ na układ oddechowy oraz rozwój mózgu; brak badań na temat długotrwałego palenia i jego wpływu np. na rozwój chorób nowotworowych;
  • negatywny wpływ e-papierosów jest szczególnie widoczny u najmłodszych palaczy (poniżej 20 roku życia).

Źródło: Radio ZET, apteline.pl

ZDROWIE W TVS. Wideo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button