Załamanie pogody. Ulewny deszcz i burze
Do niedzieli, za sprawą klina wyżu z centrum nad Łotwą, w Polsce utrzyma się dość słoneczna pogoda. Jedynie w górach oraz miejscami na północy możliwe są słabe opady deszczu. Temperatury maksymalne w ciągu dnia mogę nieznacznie przekroczyć 20°C, zwłaszcza na zachodzie. W poniedziałek od południowego zachodu nasunie się nad Polskę płytki niż wraz z frontem atmosferycznym, który spowoduje wyraźny wzrost zachmurzenia oraz intensywne opady deszczu.
W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami na zachodzie i południu oraz na północnym wschodzie duże z przelotnymi opadami deszczu, głównie w pierwszej połowie nocy. Wysoko w Tatrach słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od 5°C na północnym wschodzie do 10°C na zachodzie i nad morzem, w rejonach podgórskich od 4°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, wschodni. W Tatrach porywy wiatru do 55 km/h.
W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. W drugiej połowie dnia miejscami, głównie na południu i północnym wschodzie, przelotne opady deszczu. Wysoko w Tatrach słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 16°C w Małopolsce i na południu Podkarpacia do 22°C w centrum kraju i 24°C na Pomorzu, w dolinach sudeckich około 15°C, w dolinach karpackich od 10°C do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, wschodni i południowo wschodni. W górach wiatr w porywach do 60 km/h.
W niedzielę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, jedynie na południowym wschodzie małe. Słabe przelotne opady deszczu, zwłaszcza na zachodzie i nad morzem, gdzie niewykluczone są również słabe burze. Temperatura minimalna w nocy wyrównana, od 6°C do 9°C. Temperatura maksymalna najniższa będzie nad morzem – około 15°C, a na pozostałym obszarze około 20°C, najcieplej na krańcach wschodnich do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami także porywisty, południowo-wschodni i wschodni. W trakcie burz na wybrzeżu możliwe porywy do 55 km/h.
W poniedziałek zachmurzenie duże i całkowite z intensywnymi opadami deszczu na przeważającym obszarze kraju, jedynie na krańcach wschodnich umiarkowane. Temperatura minimalna wyniesie od 9°C na Suwalszczyźnie do 12°C na południu. Temperatura maksymalna od 14°C nad morzem, około 17°C w centrum do 22°C na Suwalszczyźnie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północy w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni i południowy.
We wtorek zachmurzenie w całej Polsce duże lub całkowite i opady deszczu. Najbardziej intensywne opady prognozowane są na Podhalu. Lokalnie na Podkarpaciu możliwe również burze. Temperatura minimalna w zakresie od 10°C do 12°C, najchłodniej nad samym morzem – około 8°C. Temperatura maksymalna od 12°C miejscami na południu i nad morzem do 18°C w centrum. Wiatr na północy umiarkowany, zachodni, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany z kierunków zmieniających się. Nad morzem i na Podkarpaciu okresami wiatr porywisty.
Środa w miarę pogodna na zachodzie Polski. Tam także raczej nie będzie padać. Na pozostałym obszarze dużo chmur i intensywne opady deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od 4°C na krańcach zachodnich, około 8°C w centrum, do 11°C na wschodzie. Temperatura maksymalna osiągnie od 12°C do 14°C, jedynie nad morzem i w rejonach podgórskich od 8°C do 10°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami na wschodzie porywisty, przeważnie północno-zachodni.
W czwartek zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu na wschodzie, na zachodzie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego i tam raczej bez opadów. Temperatura minimalna od 2°C do 3°C na zachodzie, około 6°C w centrum, do 11°C na północnym wschodzie. Temperatura maksymalna od 7°C na krańcach południowo-wschodnich, około 10-12°C w centrum, do 16°C na krańcach zachodnich. Wiatr słaby, jedynie na wschodzie umiarkowany i porywisty, z kierunków zachodnich.
Z powodu niepewnego układu pola ciśnienia w najbliższym tygodniu możliwe są istotne przeskoki w typie pogody, szczególnie w zakresie stref najbardziej intensywnych opadów deszczu. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco aktualizacji naszych prognoz.
Źródło: IMGW