Zapaść na rynku kredytów hipotecznych. Spadek o ponad 80 proc.
Drastyczny spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi. Oczywiście powodem są wysokie stopy procentowe. Doradcy kredytowi szacują, że w tym roku liczba wniosków spadła o 80-85 proc.
Według danych Biura Informacji Kredytowej, jesienią 2022 jest to o 73 proc. wniosków mniej niż w ubiegłym roku. Zdaniem Jarosława Teplinga, eksperta ds. kredytów hipotecznych z Jaworzna, realnie spadek jest większy i wynosi nawet 80-85 proc.
– Zdecydowanie „uciekły” zakupy drogich nieruchomości, uciekły budowy domów. Klienci decydują się na zakup gruntów lub mieszkań w dużo niższych cenach. Wynika to oczywiście z wysokich stóp procentowych – mówi Jarosław Tepling.
Pojawiają się już także problemy w spłacie kredytów. Niemal codziennie doradcy pomagają klientom przenieść kredyty do innych banków, na lepszych warunkach. Nie brakuje także przypadków, że ktoś nie jest w stanie spłacać zaciągniętego kredytu hipotecznego z powodu wysokich stóp procentowych.
Dużo mniejsze zainteresowanie kredytami hipotecznymi, inflacja, a do tego brak pracowników ma również odzwierciedlenie w liczbie wydanych pozwoleń na budowę w miastach. Tak jest między innymi w Tychach, gdzie jeszcze w 2020 roku liczba wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę w pierwszym półroczu wynosiła 404 (w drugim 426). Rok temu było to odpowiednio 400 i 350. Z kolei w tym roku takich decyzji do czerwca wydano… 199. To dwa razy mniej.
– W oparciu o dane związane z ruchem budowlanym dotyczącym wydawanych pozwoleń na budowę lata 2020 – 2022 widać wyraźne spadek pozwoleń na budowę nawet o połowę. Dotyczy to zwłaszcza segmentu budownictwa mieszkaniowego – zarówno jednorodzinnego, jak i wielorodzinnego. To niepokojące zjawisko, które jeśli w następnych latach się utrzyma będzie oznaczało spadek oddawanych lokali mieszkalnych na terenie miasta – mówi Igor Śmietański – z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.
Spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę to trend ogólnopolski. Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), wynika, że w I połowie 2022 roku w porównaniu do I półrocza 2021 nastąpił ogólny spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę.