REKLAMA
Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacje

Zapomniana biało-czerwona? Dziś jest Dzień Flagi Narodowej

Dziś Dzień Flagi RP. każdy z Was może uczcić ten dzień poprzez wywieszenie flagi państwowej w swoim domu lub w inny sposób, m.in. poprzez uczestniczenie w różnego rodzaju uroczystościach związanych z Dniem Flagi Rzeczypospolitej.

 

W czasach PRL flagi pojawiały się 1 maja, dzień później nie było po nich śladu, by zdążyć przed 3 maja. Teraz patriotycznie robi się już pod koniec kwietnia.

15 października 2003 do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa posła Edwarda Płonka[2]) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP.

Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Miniprzewodnik MSWiA „Biało-Czerwona”

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dniu żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Miłość do barw narodowych oznacza prezentowanie ich zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady. Temu służy opracowany w MSWiA miniprzewodnik „Biało-Czerwona”.

Publikacja wskazuje, m.in. różnice między flagą, a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Miniprzewodnik przypomina także, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne wyłącznie na barwach narodowych.

Jest wiele form eksponowania barw narodowych np. są noszone w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej. Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku, który jest dostępny do pobrania.

Źródło: wikipedia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button