Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacje

Zarezerwujcie 6 września 2025. Apel do mieszkańców woj. śląskiego

Niespełna dwa miesiące po zakończeniu tegorocznego Święta Rozbarku, w Bytomiu rozpoczęły się przygotowania do przyszłorocznych obchodów. Organizatorzy już dziś apelują do mieszkańców regionu i miłośników kultury regionalnej: zarezerwujcie 6 września 2025 w swoich kalendarzach i pobijcie z nami rekord Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych. 

Próba pobicia Rekordu Polski to świetna okazja, aby pokazać bogactwo i różnorodność strojów regionalnych, zwłaszcza strojów śląskich, ale również próba odpowiedzi na potrzeby mieszkańców historycznej dzielnicy Bytomia, którzy coraz częściej odświeżają ubrania swoich krewnych lub szyją sobie własne stroje rozbarskie w celu celebrowania ważnych uroczystości kościelnych i rodzinnych. 

Drugie podejście do bicia rekordu

– Niespełna dwa miesiące temu podjęliśmy pierwszą próbę pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych. Niestety nie udało nam się, ale niewiele zabrakło. Zgromadziliśmy dokładnie 413 osób w strojach regionalnych i już dzisiaj ogłaszamy datę drugiej próby, aby każdy zainteresowany mógł zapisać ją w kalendarzu – mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom, głównego organizatora Święta Rozbarku. Zagospodarowanie terenów poprzemysłowych z korzyścią dla mieszkańców, środowiska i krajobrazu przy jednoczesnym utrzymaniu tożsamości tego miejsca to jeden z głównych priorytetów realizowanych przez Klub. Skarpa Bytom dąży do ambitnego celu m.in. poprzez realizację zadań przewidzianych w projekcie „Zielony Kwartał KWK Rozbark – Edukacja Zielona Transformacja” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, którego elementem jest Święto Rozbarku

.

Wsparcie regionalnych liderów

Przygotowania do Święta Rozbarku idą pełną parą, a o jego wadze świadczy wsparcie i zaangażowanie wielu liderów lokalnych i regionalnych. Halina Bieda, senatorka RP z Bytomia podkreśla: – Święto Rozbarku to nie tylko celebracja naszej śląskiej tożsamości, ale również pokaz siły społeczności lokalnej, która z dumą dba o swoje dziedzictwo i chce je przekazać kolejnym pokoleniom. 

 

Monika Rosa, posłanka na Sejm RP dodaje: – Kultura i tożsamość Śląska są fundamentem, na którym możemy budować przyszłość, zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Z kolei Joanna Bojczuk, członkini Zarządu Województwa Śląskiego mówi o projekcie Zielony Kwartał KWK Rozbark: – To jedno z naszych najważniejszych przedsięwzięć. Przywracając tereny poprzemysłowe mieszkańcom, przywracamy im ducha tego miejsca, nie tracąc jego historycznego charakteru.

Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia, przywołuje znaczenie inicjatywy dla integracji mieszkańców: – Bytom to miasto z bogatą historią i tradycjami, które są dla nas wszystkich powodem do dumy. Dzięki Świętu Rozbarku możemy wspólnie celebrować naszą kulturę i tożsamość oraz 770-lecie miasta.

Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, zaprasza mieszkańców całego regionu do udziału: – Jestem przekonany, że licznie zgromadzeni mieszkańcy w barwnych strojach regionalnych pokażą, jak bogaty i różnorodny jest nasz region.

Edukacja i warsztaty – wspólne działania na rzecz tradycji

W ofercie zajęć przewidzianych w ramach projektu „Zielony Kwartał KWK Rozbark – Edukacja Zielona Transformacja”, oprócz Święta Rozbarku inicjatorzy planują również warsztaty z zakresu szycia, haftu i szydełkowania w celu umożliwienia uszycia i ozdobienia własnego stroju zgodnie z tradycją i historią regionu. Iwona Mohl, dyrektorka Muzeum Górnośląskiego zachęca do zapoznania się z publikacją “Vademecum strojów górnośląskich”, która stanowi cenne źródło wiedzy na temat precyzyjnego odtwarzania tradycyjnych strojów górnośląskich: – To nie tylko zbiór merytorycznych informacji, ale także okazja do głębszego zrozumienia dziedzictwa kulturowego. Z kolei Justyna Konik, dyrektorka Centrum Kultury Karolinka, zauważa rosnące zainteresowanie mieszkańców strojami regionalnymi: – To znak, że tradycja Śląska jest nie tylko żywa, ale i wciąż rozwija się, będąc źródłem inspiracji dla młodych pokoleń. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button