Zarzuty dla Santander Bank Polska
UOKiK wszczął aż 17 postępowań wyjaśniających w bankach, w związku z sygnałami od klientów. W wyniku stałego wzrostu stóp procentowych klienci decydują się na wcześniejsze spłaty kredytów – i są przez to na straconej pozycji.
„W takiej sytuacji bank powinien rozliczyć się z kredytobiorcą i zwrócić proporcjonalnie pobrane opłaty stanowiące całkowity koszt kredytu, niezależnie od tego, kiedy zostały poniesione” – wyjaśnia Urząd.
Zarzuty postawione przez UOKiK wobec banku dotyczą stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Dokładnie chodzi o nierozliczanie się z pobranych opłat w przypadku wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu hipotecznego.
Czy inne banki wywiązują się ze swoich obowiązków?
Santander Bank Polska to pierwszy bank, któremu prezes UOKiK postawił zarzuty za nierozliczanie się z pobranych opłat w przypadku całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego – poinformował UOKiK.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał wiele reklamacji od klientów banków, którzy skarżyli się na niekorzystne warunki związane ze wcześniejszymi spłatami kredytów. Skargi te dotyczą dość długiego okresu – od od 22 lipca 2017 r. do 16 maja 2022 r.
UOKiK podkreśla także, że w wyniku tak dużego odzewu klientów, inne banki również zostaną dokładniej prześwietlone.
Ważny jest termin
Bank do tej pory negatywnie rozpatrywał wszystkie roszczenia od kredytobiorców, którzy wnosili o proporcjonalne rozliczenie kosztów pobranych w związku z udzieleniem kredytu, np. prowizji.
Urząd podkreśla także, że rozliczeniu przez bank podlegają, m.in. takie kwestie jak: prowizje, koszty pośrednictwa, oraz przygotowania umowy.
Istotne jest to, że dotyczy to tylko umów zawartych po 21 lipca 2017 r.
W przypadku kredytów hipotecznych zaciągniętych przed tym terminem – przedterminową spłatę regulują umowy kredytowe.
Stanowisko banku
„Bank szczegółowo analizuje zarzuty Prezesa UOKiK w tej sprawie. Stanowisko Banku co do dalszego postepowania uwzględniać będzie również opinię Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaną w dniu 29.09.2022 r. w sprawie C- 555/21” – poinformował w TVN24 Biznes dyrektor departamentu obsługi prawnej biznesu w Santander Bank Polska Kamil Biedroń.
Santander może spodziewać się kary w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.