Wiadomość dniaZdrowie

Zaszczepione dzieci z pierwszeństwem do przedszkoli! Sąd uznał, że to nie dyskryminacja

Od nowego roku szkolnego w Częstochowie będą obowiązywały nowe zasady rekrutacji do przedszkoli. Premiowane będą dzieci, które mają wykonane obowiązkowe szczepienia. Batalia o takie rozwiązanie trwała przez kilka lat.

Chodzi o standardowe szczepienia, jak te na gruźlicę, tężec czy krztusiec. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że nie jest to żadna dyskryminacja. Jak zwykle w takich sprawach zdania są podzielone.

 

– To jest spoko, mój też jest zaszczepiony i myślę, że to dobrze dla dziecka. Jeśli by zachorował na ciężką chorobę, to lepiej żeby miał szczepienie – mówi Anna, mieszkanka Częstochowy.

– Myślę, że to jest dobry pomysł, że trzeba jednak szczepić dzieci już od najmłodszych lat – mówi Jerzy, mieszkaniec Częstochowy.

– Że to zły pomysł.
– Dlaczego?
– No bo czemu różnić dzieci, że jedno zaszczepione, a drugie nie? – mówi Katarzyna, mieszkanka Częstochowy.

Sprawa dodatkowych punktów za szczepienia w Częstochowie sięga jeszcze 2015 roku. Pomysłodawczynią uchwały była wiceprzewodnicząca rady dr Jolanta Urbańska. Uchwała przez sześć lat zdążyła być odrzucana przez dwóch różnych wojewodów śląskich, w końcu – w 2019 roku trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który uznał, że jest ważna. Wtedy znów zawetował ją wojewoda, aż ostatecznie rozstrzygnięciem sporu zajął się Naczelny Sąd Administracyjny.

– Posiedzenie było niejawne, ja też pisałam argumenty do NSA za utrzymaniem wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. I przyszedł wyrok, który jednoznacznie wskazuje, że już nikt w Polsce nie może podważyć tego wyroku. Czyli w gminie Częstochowa do przedszkoli będą przyjmowane dzieci właściwie po odbyciu obowiązkowych szczepień – mówi dr Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy.

Ale nie oznacza to, że niezaszczepione dzieci nie będą się miały gdzie podziać. Po prostu ich rodzice będą musieli liczyć się z tym, że to ci zaszczepieni w pierwszej kolejności dostaną się do upragnionej placówki, a nie np. oddalonej o wiele kilometrów.

– Będzie to mam nadzieję promocja tych obowiązkowych szczepień i ta uchwała będzie mieć też walor edukacyjny, bo mam nadzieję, że rodzice też zrozumieją, że dzięki temu, że dziecko przejdzie obowiązkowe szczepienia, a w końcu powinno je przejść, będzie łatwiej dostać się do przedszkola, tego wymarzonego przedszkola, tak zwanego „pierwszego wyboru” – mówi Włodzimierz Tutaj, Urząd Miasta Częstochowy.

Decyzję radnych popiera marszałek senatu prof. Tomasz Grodzki, który mówi wprost – szczepionki są jednym z największych sukcesów medycyny XX wieku.

– Jeżeli samorządy zachęcając do szczepień stosują metody zachęty, a nie kary, to jest zachęta, to uważam, że nie jest w tym nic nagannego – mówi prof. Tomasz Grodzki, lekarz, marszałek senatu.

Częstochowa jest pierwszym miastem w regionie, który będzie przyznawał dodatkowe punkty za rekrutację do przedszkoli. Ale podobne rozwiązania miasta stosują już w przypadku żłobków miejskich. Tak jest np. w Katowicach, czy Sosnowcu. I skutkuje.

– Blisko 600 miejsc, które w tej chwili w żłobkach mamy wskazuje na to, że rodzice są na tyle odpowiedzialni, że pamiętają o obowiązkowych szczepieniach naszych dzieci i nie mamy z tym problemu mówi Rafał Łysy, Urząd Miejski w Sosnowcu.

Niewykluczone, że teraz po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego w ślad Częstochowy pójdą kolejne miasta w województwie śląskim, a nawet całym kraju.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

NOWE OBOSTRZENIA! Koronawirus Omikron atakuje, ministerstwo zdrowia wprowadza restrykcje

Ponad tysiąc pacjentów w szpitalu tymczasowym na lotnisku w Pyrzowicach

Koniec ze szlabanami na autostradach GDDKiA. System e-TOLL zacznie działać od 1 grudnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button