Zawieszenie zakazu sprzedaży węgla brunatnego i pomoc dla przedsiębiorców
Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonuje zakaz sprzedaży węgla brunatnego gospodarstwom domowym. Zakaz ten został ustanowiony w związku z walką ze smogiem. Teraz przepisy mają ulec zmianie.
Zmiany będą obowiązywać do końca sezonu grzewczego
Zawieszenie zakazu ma obowiązywać do 30 kwietnia 2023r. Do tego czasu mają zostać zawieszone zarówno zakazy sprzedaży węgla brunatnego, jak i kary za wprowadzanie tego rodzaju paliwa do obrotu. Do tego czasu zawieszona zostanie także możliwość karania za łamanie uchwał antysmogowych w odniesieniu do węgla brunatnego. Zatem nastąpią zmiany zarówno w ustawie Prawo ochrony środowiska, jak i w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Węgiel brunatny, a węgiel kamienny
Należy także zwrócić uwagę na to, że węgiel brunatny jest bardziej szkodliwym dla zdrowia rodzajem paliwa niż węgiel kamienny. Zawiera on bowiem więcej siarki oraz popiołu, a także ma niższą wartość opałową. Wydobycie węgla brunatnego jest tanie, ale wiąże się z niekorzystnymi dla zdrowia i środowiska konsekwencjami.
Rządy europejskie walczą ze skutkami zmiany klimatu, a także pracują nad poprawieniem jakości powietrza, ale to w Europie produkuje się i konsumuje aż 50 proc. światowego wydobycia węgla brunatnego.
„Ostatnie lata to czas intensywnej dyskusji o skutkach zdrowotnych zanieczyszczeń powietrza w kontekście smogu i tzw. niskiej emisji. Jednak nie należy zapominać, że energetyka zawodowa to także źródło zanieczyszczeń powodujących choroby i przedwczesne zgony oraz gazów cieplarnianych przybliżających nas do katastrofy klimatycznej” – czytamy w analizie HEAL.
Pomoc dla przedsiębiorców
Powyższe rozwiązania zostały wprowadzone przez Sejm, który w tym samym czasie uchwalił ustawę dot. programów wsparcia dla firm w związku z cenami prądu i gazu. Ustawa stanowi, że rząd w drodze uchwały może przyjąć program udzielania przedsiębiorcom pomocy. Dzięki tej ustawie rząd ma także kompetencje do ustalenia kryterium, formy a także kategorii przedsiębiorców, które takie wsparcie mogą uzyskać. Limit wsparcia ma wynosić 17,4 mld zł.